Suchość w ustach (kserostomia): Przyczyny, objawy, leczenie

Suchość w ustach jest często bagatelizowanym, ale jednocześnie dokuczliwym problemem. Uczucie to wydaje nam się naturalne, a utożsamiamy go zazwyczaj z niezaspokojonym pragnieniem picia. Okazuje się jednak, że suchość w ustach to nie tylko objaw niezaspokojonego pragnienia. Może sygnalizować ono poważne schorzenie, zwane kserostomią. Jakie są jego przyczyny, jak go rozpoznać i na czym polega leczenie? Odpowiadamy.

Czym jest kserostomia?

Kserostomia, popularnie zwana suchością w ustach, to przypadłość polegająca na zahamowaniu wydzielania śliny z ust. W efekcie powoduje dyskomfort, często fizyczny oraz psychiczny, gdyż utrudnia prawidłowe jedzenie, mówienie oraz trawienie posiłków. Co więcej, cierpiąc na kserostomię, chory praktycznie w ogóle nie czuje smaku.

Objawy

Kserostomia objawia się suchością ust, języka i całej jamy ustnej. Głównym objawom towarzyszą również stany zapalne w jamie ustnej i w okolicach warg. To nieprzyjemne i bardzo uciążliwe schorzenie.

Przyczyny suchości w ustach

Przyczyny kserostomii mogą być różne. Do grupy najczęściej wymienianych zalicza się jednak:

- stres;

- nadmierne palenie papierosów;

- dużą ilość soli w diecie;

- długotrwałe przyjmowanie silnych leków.

Leczenie kserostomii: Na czym polega?

Leczenie suchości w ustach opiera się przede wszystkim na nawilżaniu jamy ustnej i stosowaniu odpowiednich środków do jej higieny. Niewskazane są preparaty o działaniu antybakteryjnym, ponieważ mogą one podrażnić śluzówkę nasilając dolegliwości. Osoby zmagające się z suchością w ustach powinny zadbać również o odpowiednią gospodarkę wapnia i fosforu w jamie ustnej. Świetnie sprawdzą się preparaty wyprodukowane na bazie roślin. Zazwyczaj są delikatne i zawierają sporo wartości odżywczych. Pomagają również utrzymać odpowiednie pH jamy ustnej.

Gdy dopadła nas kserostomia, należy pamiętać również o regularnym dostarczaniu do organizmu wody. Minimalna ilość to osiem szklanek dziennie. Odpowiednie nawodnienie i nawilżenie organizmu może zapobiec nawrotowi choroby.

Uwaga

Nieleczona kserostomia prowadzi do bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Na skutek długotrwałego braku śliny w ustach może rozwinąć się próchnica lub grzybica w jamie ustnej. Stany zapalne bardzo często przenoszą się na płuca, oskrzela, narządy układy pokarmowego, a nawet na oczy. Jeśli suchość w ustach występuje kilka dni, należy zgłosić się bezwzględnie do lekarza. Im wcześniej rozpocznie się leczenie kserostomii, tym mniej niepożądanych skutków odczuje organizm.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama