Skuteczne sposoby na zatkany nos i ból zatok

Zatkany nos i uporczywy ból zatok to bolączka niejednej osoby - zwłaszcza, że tym dolegliwościom często towarzyszą problemy z oddychaniem oraz uporczywe, często migrenowe, bóle głowy. Aby zdusić objawy w zarodku i zapobiec rozwojowi poważnego stanu zapalnego zatok, warto działać możliwie jak najszybciej i sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, które pozwolą udrożnić nos i szybciej wrócić do zdrowia. Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziecie poniżej.

Okład z gorczycy

Ulgę przy zatokach i problemach z zatkanym nosem przyniesie z pewnością okład z gorczycy. Przygotowanie go zajmie kilka minut. 3-4 łyżki gorczycy podgrzej na suchej patelni. Jeszcze gorącą przesyp do lnianego woreczka. Starannie go zawiąż. Okład z gorczycy przykładaj w okolice bolących zatok. Powtarzaj kilkanaście razy dziennie. Możesz też ubić gorczycę w moździerzu, zalać wrzątkiem, a gdy nieco ostygnie – nasączyć gazę i ułożyć w miejscu bolących zatok.

Nalewka czosnkowa

5-6 ząbków czosnku dokładnie obierz i zmiażdż w prasce, przełóż do zakręcanego naczynia i zalej 1/2 szklanki spirytusu. Zakręć i odstaw na co najmniej dwa tygodnie w chłodne i ciemne miejsce. Po tym czasie przecedź. Gdy pojawi się katar, dodaj łyżeczkę nalewki do 1/2 szklanki ciepłego mleka z miodem.

Uwaga!

Należy pamiętać, że jeśli wydzielina z nosa zaczyna się robić ropna, trzeba udać się do lekarza.

Cytrynowy kompres

Wyciśnij sok z ćwiartki cytryny, zalej go bardzo gorącą wodą i wdychaj cytrynową parę wodną. Takim płynem możesz też nasączyć wacik, włożyć do nosa i oddychać kilka minut. Cytrynowy kompres stosuj co najmniej przez godzinę z przerwami. Kwas zawarty w soku cytrynowym doskonale oczyszcza zatoki.

Lipowa herbatka z malin

Gorąca i mocna herbatka lipowa z sokiem z malin skutecznie rozgrzeje organizm, zadziała antyseptycznie, obkurczy obrzmiałe błony śluzowe. 1-2 torebki herbaty lipowej (lub 2 łyżeczki suszonych kwiatów lipy) zalej niepełną szklanką wrzątku, dodaj sok z malin. Pij jeszcze gorącą.

Inhalacje z dodatkiem soli morskiej

Doskonałym sposobem na oczyszczenie nosa i zatok są inhalacje z dodatkiem soli morskiej lub olejków eterycznych – oczyszczą nos i zatoki, ułatwiając oddychanie i usuwanie wydzieliny. Gdy akurat nie możesz zrobić sobie inhalującej parówki, używaj wody morskiej w aerozolu. Możesz ją nabyć w każdej aptece.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama