Reklama

Skuteczne sposoby na stłuczenia

Najprostszy sposób to zimny okład przyłożony od razu do miejsca uderzenia. Może być z wody z sodą oczyszczaną lub octem (na szklankę wody łyżeczka sody lub łyżka octu) albo z kostek lodu umieszczonych w worku foliowym. Taki okład zmniejsza ból i rozszerzanie się siniaka, podobnie jak lekki masaż. Istnieją jednak inne, bardziej skuteczne sposoby. Jakie? Tego dowiesz się poniżej.

Kapusta i babka

Kiedy siniak się tworzy, uderzone miejsce posmaruj masłem lub innym tłuszczem. Na stłuczoną okolicę ciała nałóż rozbite liście kapusty lub babki lancetowatej. Umocuj je bandażem i pozostaw na noc (bez folii).

Szwedzkie zioła

Rób także wilgotne okłady z gazy skropionej nalewką z tzw. ziół szwedzkich (możesz je kupić w aptece). W skład mieszanki wchodzą: piołun, korzeń arcydzięgla, kurkumy, rabarbaru, manna, teriak, senes, mirra, kamfora i szafran.

Skórę, na którą zamierzasz nałożyć okład, najpierw posmaruj tłustą maścią. Potem nalewką zwilż gazę lub ligninę. Następnie przyłóż do chorego miejsca, zawiń bandażem. Trzymaj okład co najmniej dwie godziny albo dłużej (np. całą noc).

Czosnek z oliwą

Rozgnieć 5 ząbków czosnku i zmieszaj z 2 łyżkami oliwy. Nasącz gazę tym roztworem i przykładaj na stłuczoną część ciała kilka razy w ciągu dnia. Okładu nie stosuj na otwarte rany, ani na te z obdartym lub uszkodzonym naskórkiem.

Lecznicze maści

W aptece możesz kupić gotowe maści z arniki, kasztanowca i żywokostu, którymi smaruje się bolącą okolicę ciała. Rośliny te wzmacniają i uszczelniają naczynka krwionośne. Stłuczenia również szybciej się wygoją, gdy są wystawione na działanie promieni słonecznych.

Co ci jeszcze pomoże?

Kurację wzmocni zażywanie rutinoscorbinu. Zawiera on witaminę C i rutynę, które wzmacniają naczynka. Stosuj też preparaty w sprayu, które znieczulają i szybko schładzają miejsca kontuzji, np. zawierające mentol.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama