Reklama

Skuteczne ćwiczenia na żylaki

Żylaki to jedna z najczęściej występujących chorób układu krążenia - szczególnie wśród kobiet, chociaż cierpieć mogą na nią również mężczyźni. Nadmierne rozszerzenie żył sprawia, że prawidłowa cyrkulacja krwi staje się praktycznie niemożliwa. Żylaki mogą stać się poważnym problemem zdrowotnym, jeśli nie są właściwie leczone. Z tego też powodu przygotowaliśmy dla was kilka ćwiczeń, które pomogą wam sobie z nimi poradzić. Opisane poniżej ćwiczenia są niezwykle pomocne w profilaktyce pojawiania się żylaków oraz ich wyeliminowaniu. Są one bardzo proste i wiele z nich możesz spokojnie wykonać w domu. Czasami jednak konieczna okaże się wizyta u specjalisty - osoby, która zadba o nasze zdrowie i pomoże nam rozwiązać ten uciążliwy problem.

Chodzenie:

Jednym z najczęstszych czynników, który powoduje pojawienie się żylaków, jest siedzący tryb życia. Spędzanie dużych ilości czasu na siedząco oraz brak ruchu dla nóg może powodować problemy z krążeniem i w rezultacie prowadzić do pojawienia się tej dolegliwości. Dlatego też jednym z najbardziej użytecznych i zarazem najprostszych zaleceń, jest zapewnienie aktywności nogom.

Chodzenie jest doskonałym pomysłem! Codzienne spacery, trwające co najmniej pół godziny, pomogą nam w przywróceniu prawidłowego krążenia krwi. Szanse na pojawienie się żylaków spadną wtedy praktycznie do zera. Regularne chodzenie jest również doskonałym ćwiczeniem poprawiającym sylwetkę i wspomagającym utratę wagi. Właśnie z tego powodu do sklepu lub parku najlepiej udać się pieszo.

Rozciąganie:

Innym przydatnym i łatwym do wykonania ćwiczeniem jest rozciąganie ciała. W tym wypadku musimy jedynie usiąść na krześle (z piętami osadzonymi mocno na podłodze), unieść przednią cześć stóp, opuścić ją, a następnie unieść tylną część. Ćwiczenie to naśladuje ruchy, które nogi wykonują podczas spaceru lub biegu. Powtarzaj je około 20 razy dla każdej stopy.

Równie dobrym rozwiązaniem jest jazda na rowerze lub naśladowanie ruchu stóp podczas pedałowania. Ćwiczenie to można wykonać na rowerze (zwykłym lub stacjonarnym) lub leżąc na ziemi z uniesionymi nogami. W pierwszym przypadku możesz zarówno wybrać się na spokojną przejażdżkę, jak i przygotować bardziej skomplikowaną serię ćwiczeń. Jeśli natomiast chcesz wykonać to ćwiczenie w domu, połóż się na podłodze i unieś nogi pod kątem 45 stopni. Teraz wystarczy naśladować ruchy wykonywane podczas pedałowania.

Obracanie:

Okrężne ruchy nogami są niezwykle pomocne w powstrzymywaniu pojawiania się żylaków. W tym przypadku musisz ponownie położyć się na ziemi i podnieść jedną nogę pod kątem około 45 stopni. Teraz zacznij wykonywać nią okrężne ruchy, zgodnie z ruchami wskazówek zegara. Wykonaj 20-25 powtórzeń dla każdej nogi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama