Reklama

Siedem powodów, dla których pocisz się bardziej niż zazwyczaj

Pocenie się jest zjawiskiem naturalnym i korzystnym dla organizmu. Pomaga regulować temperaturę ciała, a jego brak może spowodować problemy. Według National Istitutes of Health normalna ilość potu może wynosić nawet do 1 litra dziennie. Osoby cierpiące na nadmierną potliwość mogą jednak wytwarzać go więcej, co może prowadzić do poważnych - społecznych i emocjonalnych - konsekwencji. Istnieje kilka powodów, dla których możesz pocić się bardziej niż zwykle, a poznanie ich jest cenną wiedzą.

Reklama

1. Przyczyny medyczne

Istnieje wiele medycznych czynników, które mogą powodować pocenie się. Zaliczyć do nich można: menopauzę, cukrzycę, niewydolność serca, ciążę, problemy z tarczycą oraz niektóre rodzaje nowotworów. Przyczyną wytwarzanie nadmiernej ilości potu w tych przypadkach są kłopoty z hormonami. Choroby tarczycy są poważnym czynnikiem, jeśli wytwarza ona za dużo lub za mało hormonów tarczycy.

2. Układ limbiczny

Układ limbiczny jest zestawem struktur w mózgu odpowiedzialnym za emocje oraz pamięć. Jako centrum naszych emocji, ciało migdałowate może stać się nadpobudliwe, powodując pocenie się oraz reakcję ucieczki. Szczególną kontrolę nad procesem pocenia się ma podwzgórze.

3. Emocje

Nadmierna potliwość może być spowodowana wysokim poziomem stresu. Gniew, strach, niepokój lub wstyd mogą sprawiać, że organizm odpowiada w taki sposób, jakby chciał się ochłodzić.

4. Jedzenie

Kolejnym zaskakującym powodem, dla którego możesz się nadmiernie pocić są spożywane przez ciebie produkty, które są ostre, gorące, mają w sobie alkohol lub kofeinę. Powodują one pocenie się na czole, szyi, głowie lub twarzy. W niektórych przypadkach nawet myśl o tego typu jedzeniu może wywołać pocenie się.

5. Leki

Istnieją leki, których potwierdzonym efektem ubocznym jest nadmierna potliwość. Należą do nich między innymi hydrokodon, paracetamol oraz insulina.

6. Palenie

Palenie papierosów może powodować nadmierną potliwość. Nikotyna w tradycyjnych papierosach stymuluje narządy wydzielające pot. Nadmierne palenie równa się nadmierne pocenie.

7. Geny

Twoja genetyka może wpływać na większą podatność na pocenie. Niestety na ten moment niewiele można z tym zrobić.

Jak pokonać problem?

Zapobieganie nadmiernemu poceniu zaczyna się od zidentyfikowania jego przyczyny. Kiedy już to zrobisz, łatwiej będzie pracować nad problemem. Niektóre leki skutecznie hamują organy wydzielające pot, a ponadto istnieją antyperspiranty niwelujące problem. Jeśli przyczyną nadmiernej potliwości są zażywane przez ciebie leki, spożywane potrawy lub stresujące sytuacje, to ważne jest, aby udać się po radę do swojego lekarza.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama