Reklama

Przyczyny częstego oddawania moczu

Częste oddawanie moczu to problem, który dotyczy miliony osób na cały świecie. Częstomocz to objaw chorobowy, który polega na częstym oddawaniu moczu, zwykle w małych ilościach. Jest to dolegliwość bardzo uciążliwa, ponieważ wizyta w toalecie zazwyczaj nie przynosi ulgi na długo. Najważniejsze, by prawidłowo zdiagnozować przyczynę częstomoczu i podjąć odpowiednie działania, które uregulują funkcjonowanie organizmu.

Oto najczęstsze przyczyny wpływające na częstotliwość oddawania moczu:

Wysoki poziom cukru we krwi

Częste oddawanie moczu może sygnalizować wysokie stężenie glukozy we krwi. Częstomocz to sposób organizmu na pozbycie się nadmiernej ilości glukozy.

Infekcja układu moczowego

Zakażenie układu moczowego objawia się częstym i bolesnym oddawaniem moczu, który ma bardzo nieprzyjemny zapach. Na wystąpienie infekcji częściej narażone są kobiety, ponieważ mają krótszą cewkę moczową niż mężczyźni, przez co bakterie łatwiej mogą dostać się do pęcherza.

Zbyt duża ilość płynów

Czasami przyczyna częstego oddawania moczu jest błaha – przyjmowanie zbyt dużej ilości płynów. O ile picie dużej ilości wody jest wskazane, to należy uważać na ilości spożywanej kawy czy piwa. Mogą one wypłukiwać z organizmu cenne minerały.

Leki na nadciśnienie

Leki na nadciśnienie należą do grupy leków moczopędnych, tzw. diuretyków. Ich działanie polega na zwiększaniu diurezy, a więc objętości wydalanego moczu. Dzięki zwiększeniu częstotliwości oddawania moczu organizm się oczyszcza, rozszerzają się też naczynia krwionośne.

Przerost prostaty

Częste oddawanie moczu u mężczyzn powyżej 50 roku życia może wskazywać na jedną z chorób gruczołu krokowego, m.in. na przerost prostaty. Charakterystycznym objawem choroby jest uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Chory ma potrzebę ciągłego oddawania moczu, jednak strumień moczu jest słaby. To wynik ucisku powiększonego gruczołu krokowego na szyjkę pęcherza moczowego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama