Reklama

Produkty poprawiające zdrowie po zabiegu histerektomii

Po przebyciu zabiegu histerektomii kobiety mogą doświadczać nierównowagi hormonalnej, przybierania na wadze, wypadnięcia pochwy, nietrzymania moczu i bólu. Dostosowanie się organizmu do stanu po histerektomii wymaga od niego dużego wysiłku, dlatego też trzeba szczególnie zadbać o zdrowy tryb życia podczas pierwszych tygodni rekonwalescencji. Może w tym pomóc włączenie do swojej diety odpowiednich produktów spożywczych.

Reklama

Jogurt

Jogurt jest doskonały produktem wspierającym powrót do zdrowia po histerektomii, szczególnie jeśli jest wzbogacony witaminą D. Po zabiegu tym kobiety są narażone na utratę gęstości kości i rozwój osteoporozy. Wapń zawarty w jogurtach przeciwdziała utracie minerałów w kościach. Probiotyki w jogurcie przeciwdziałają również zaparciom, co jest szczególnie ważne w procesie rekonwalescencji po histerektomii.

Jajka

Jajka są doskonałym źródłem białka, którego organizm potrzebuje do regeneracji uszkodzonych tkanek. Sprawia ono również, że dłużej czujemy się syci, a nie ma dużej zawartości kalorii. Dzięki temu przeciwdziała przybieraniu na wadze po zabiegu.

Fasola

Fasola jest dobrym źródłem białka, błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy. Ponadto zawiera niewielką ilość tłuszczu. Takie cechy sprawiają, że pomaga naszemu organizmowi zregenerować uszkodzenia w miejscu, gdzie przeprowadzono zabieg.

Ziarna z pełnego przemiału

Ziarna z pełnego przemiału, jakie znaleźć możemy w niektórych płatkach śniadaniowych, chlebie i przekąskach, są o wiele zdrowsze podczas powrotu do zdrowia niż przetworzone węglowodany. Nie wywołują zaparć, a przeciwdziałają bolesnym ruchom jelit.

Ryby

Ryby są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega – 3, które odgrywają ważną rolę w procesie rekonwalescencji. Ponadto, zawierają białko potrzebne do odbudowy mięśni.

Świeże warzywa

Warzywa są kolejnym dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który przeciwdziała bolesnym ruchom jelit. Są one również bogate w przeciwutleniacze, które pomagają naszemu organizmowi zwalczać choroby.

Nasiona soi

Po histerektomii, w której usunięte zostały również jajniki, organizm nie może produkować estrogenu. Nasiona soi i produkty sojowe takie jak na przykład tofu czy tempeh, zawierają naturalny estrogen, który przeciwdziała uderzeniom gorąca, suchości pochwy i innym symptomom menopauzalnym po histerektomii.

Orzechy

Orzechy to jedne z najbardziej korzystnych dla naszego zdrowia produktów, szczególnie po histerektomii. Są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, białka i wapnia, które są trzema najważniejszymi składnikami biorącymi udział w rekonwalescencji. Orzechy włoskie są szczególnie pomocne po całkowitym usunięciu macicy, ponieważ zawierają również fitoestrogeny łagodzące objawy menopauzy.

Świeże owoce

Słodzone, przetworzone produkty mogą powodować przybieranie na wadze i być przyczyną zaparć, które są częstymi dolegliwościami po histerektomii. Świeże owoce takie jak truskawki, morele i pomarańcze są również świetnym źródłem wapnia, które zwiększa gęstość kości.

Chude mięsa

Po zabiegu histerektomii pacjentka nie może dużo się ruszać, dlatego nie jest wskazane w tym czasie włączanie do jej diety tłustych, wysokokalorycznych potraw. Tłuste mięsa warto zastąpić mięsem chudym, takim jak pierś z kurczaka. Zawierają ona dużo białka potrzebnego do regeneracji organizmu.

Wymienione potrawy mogą być bardzo korzystne podczas rekonwalescencji po histerektomii. Wspomagają ogólną aktywność organizmu, jak również przyczyniają się do regeneracji miejsca, na którym została wykonana operacja. Histerektomia jest nieprzyjemnym zabiegiem, ale wykazując dbałość o prawidłowy styl życia i odpowiednią dietę można szybko wrócić do dawnej kondycji.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama