Problemy z pęcherzem moczowym - objawy, przyczyny

Narząd ten narażony jest na wiele schorzeń. Najczęstsze z nich to stan zapalny. Lekarze mówią nawet, że każda kobieta miała, ma lub mieć będzie zapalenie pęcherza. Mężczyznom przytrafia się to o wiele rzadziej. Jednak zapalenie pęcherza to nie jedyna przypadłość, która może nam się przytrafić. Kamica pęcherza, a nawet rak - to poważne choroby, na które musimy uważać. Najlepiej zrobimy to poznając naszego wroga.

Zapalenie pęcherza

Choroba miodowego miesiąca - tak dawniej nazywano zapalenie pęcherza moczowego. A to dlatego, że tuż po ślubie częste są stosunki płciowe i nie zawsze zachowywana jest właściwa higiena, a to sprzyja infekcjom bakteryjnym.

Inna przyczyna to przeniesienie do pęcherza bakterii z okolic odbytu. Infekcjom sprzyjają przeziębienia i przemarznięcia oraz alergiczne reakcje na podpaski higieniczne czy środki plemnikobójcze stosowane w antykoncepcji. Ryzyko zapaleń wzrasta w czasie ciąży i klimakterium – sprzyjają temu zmiany hormonalne.

Do zakażeń dochodzi też wskutek zastoju moczu w drogach moczowych z powodu m.in. nieprawidłowej budowy układu moczowego czy kamicy dróg moczowych. Zapalenia najczęściej wywołuje bakteria Escherichia coli. Inni winowajcy to chlamydie – bakterie przenoszone drogą płciową. Dostają się do pęcherza przez cewkę moczową.

Objawem zapalenia jest parcie na pęcherz, ból i pieczenie przy siusianiu, pobolewanie w podbrzuszu. By zidentyfikować odpowiedzialne bakterie, trzeba wykonać ogólne badanie moczu, posiew moczu z antybiogramem. Gdy zakażenia nawracają, robi się także USG dróg moczowych. Zwykle jednak lekarz zleca antybiotyk o szerokim spektrum działania. Kuracji nie wolno przerwać nawet gdy ustąpią objawy. Odstawienie leku może wywołać nawrót choroby w nasilonej formie.

Pęcherz z obciążeniem

Kamica pęcherza polega na tworzeniu się złogów soli wapnia lub kwasu moczowego. Mogą mieć one różną wielkość: od ziarnka piasku do dużego orzecha. Ich przyczyną może być zwężenie cewki moczowej lub szyi pęcherza, nawracające infekcje układu moczowego, przerost gruczołu krokowego. Złogi mogą też pochodzić z nerek.

Objawem choroby są zwykle bóle podbrzusza, które promieniują na krocze i zewnętrzne narządy płciowe. Chory często oddaje mocz i odczuwa naglące parcie. Strumień moczu jest przerywany, często pojawia się w nim krew. W skrajnych przypadkach, gdy kamień zablokuje ujście pęcherza, może dojść do zatrzymania moczu.

Kamicę pęcherza moczowego wykrywa USG lub prześwietlenie jamy brzusznej. Małe złogi udaje się rozpuścić lekami. Jeśli to niemożliwe, konieczne jest operacyjne usunięcie kamieni. Można to wykonać metodą klasyczną lub endoskopowo – wybór zależy od wielkości kamieni.

Rak pęcherza

Za jedną z przyczyn tej choroby uważa się palenie nikotyny. Sprzyjają jej też tzw. czynniki środowiskowe, do których zalicza się pracę w przemyśle farbiarskim, metalurgicznym, chemicznym, gumowym, przetwórstwie węgla i transporcie, gdzie ma się do czynienia z substancjami rakotwórczymi. Mniej istotne zagrożenia to przewlekłe drażnienie i stany zapalne pęcherza moczowego.

Objawem raka pęcherza może być krwiomocz. Nawet jeśli objaw sam ustąpi, konieczna jest wizyta u urologa lub onkologa. Nie ma badania, które można wykonywać okresowo, by wcześnie wykryć raka pęcherza.

Przy niepokojących objawach lekarz zleci USG dróg moczowych i cystoskopię, czyli oglądanie pęcherza za pomocą wziernika. Leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania nowotworu. Im jest on mniejszy, tym łagodniejsza terapia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama