Reklama

Pięć sposobów na zdrowe nerki

Nerki to niewątpliwie jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie, bez których nie pracowałby on tak, jak powinien. Ich najważniejszą funkcją jest filtrowanie i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, toksyn oraz obcych i niebezpiecznych dla organizmu substancji. Ale to nie jedyne zadanie nerek. Narząd ten pełni również funkcję regulacyjną. W praktyce oznacza to, że nerki dbają o właściwą homeostazę, czyli utrzymują odpowiednią ilość płynów ustrojowych w organizmie. Ponadto, nerki regulują również równowagę kwasowo-zasadową. Warto wiedzieć też, że nerki to główne źródło wytwarzania witaminy D3. Jakiekolwiek zaburzenie ich pracy nasz organizm odczuje od razu. By funkcjonowały prawidłowo, należy o nie dbać. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Reklama

Dieta dla zdrowych nerek

Jednym z kluczowych aspektów dbania o nerki jest stosowanie odpowiedniej diety. Co należy w niej uwzględnić?

* duże ilości wody - wspomaga pracę nerek oraz oczyszcza organizm;

* białko pochodzenia roślinnego;

* lekkie mięso, najlepiej drób;

* ryby;

* produkty bogate w wapń - wykazano, że wspomagają one prace nerek;

* żywność bogata w potas - niedobór potasu może powodować zaburzenia w pracy nerek;

* produkty ubogie w sód - pierwiastek ten wpływa niekorzystnie na pracę nerek;

* napoje moczopędne: kawa, herbata (najlepiej zielona), piwo (w ograniczonych ilościach).

Uwzględnienie większości z tych produktów w diecie poprawi funkcjonowanie nerek i wzmocni ich odporność.

Aktywność fizyczna

Na kondycję i pracę naszych nerek wpływa również aktywność fizyczna. Podczas wysiłku fizycznego spalamy tłuszcz, wydalamy z organizmu zbędne produkty przemiany materii, jednocześnie odciążając nerki. Wystarczy 30 minut ćwiczeń dziennie, by poprawić pracę nerek.

Kontrola cholesterolu

Warto wiedzieć, że jednym z największych zagrożeń dla naszych nerek jest cholesterol. Badania potwierdzają, że osoby z wyższym cholesterolem częściej cierpią na dolegliwości związane z nerkami. Pamiętajmy zatem, by regularnie kontrolować poziom cholesterolu w organizmie.

Wszelkie używki idą w odstawkę

Nic tak nie szkodzi naszym nerkom, jak używki. Mowa tutaj zarówno o alkoholu, narkotykach, jak i papierosach. Potwierdzono naukowo, że ich nadmierne stosowanie szkodzi nerkom.

Naszym nerkom szkodzą również leki. Jeśli nie musimy ich regularnie przyjmować, unikajmy ich.

No stress

Stres to wróg naszego zdrowia. Jego nadmiar wpływa niekorzystnie na cały organizm, również na nerki. Starajmy się go unikać lub nauczmy się z nim walczyć. Z pewnością odbije się to pozytywnie na naszym organizmie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama