Reklama

Pięć roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze

Wybierając kwiaty do domu często kierujemy się kwestiami estetycznymi - ich wyglądem lub zapachem. Nie zwracamy natomiast uwagi na to, co najważniejsze - na ich wpływ na powietrze, a zarazem na nasze zdrowie. Mało kto wie, ale większość roślin doniczkowych skutecznie usuwa z powietrza szkodliwe toksyny i substancje, a także tzw. smog elektromagnetyczny, który emitują urządzenia elektryczne i elektroniczne. Dlatego w naszych domach, a także w zamkniętych miejscach pracy powinno być wiele roślin. Poniżej przedstawiamy pięć tych, które najlepiej oczyszczają powietrze. Każdy z nas powinien mieć je w swoim domu.

Reklama

Co szkodliwego znajduje się w powietrzu?

Mimo że powietrze, którym oddychamy codziennie, może wydawać nam się z pozoru czyste, tak naprawdę gromadzi wiele niebezpiecznych toksyn, które pochodzą z różnych źródeł. Te szkodliwe substancje utrudniają nam oddychanie, zaburzają prawidłową pracę mózgu, a nawet mogą być przyczyną poważnych schorzeń. By tego uniknąć, należy regularnie oczyszczać powietrze urządzeniami filtrującymi, a także postawić w domu i miejscu pracy dużo roślin, które wchłaniają toksyny. Oto kilka najbardziej szkodliwych substancji, z którymi rośliny radzą sobie doskonale.

• Benzen – uznawany za jedną z najgroźniejszych trucizn przemysłowych. Potwierdzono, że jest toksyczny i rakotwórczy. Używany jest do produkcji tworzyw sztucznych (m. in. farby, lakierów i klejów);

• Trichloroeten – toksyczna substancja, będąca podstawowym składnikiem rozpuszczalników;

• Ksylen – jest silnie trujący. Dodaje się go do lakierów oraz środków do konserwacji drewna;

• Toluen – silnie toksyczny związek. Występuje w farbach, klejach, środkach czyszczących i perfumach;

• Amoniak – stosowany najczęściej w gospodarstwach domowych. Nadmierne wdychanie amoniaku może wywołać bóle głowy, zaburzenia oddychania, a nawet obrzęk płuc;

• Formaldehyd – to silny środek konserwujący, który zawiera większość kosmetyków. Formaldehyd działa wyjątkowo szkodliwie na układ oddechowy.

Bluszcz pospolity

Mimo że to chwast, prezentuje się bardzo okazale. Nie tylko na ogrodzeniach, ale także w pomieszczeniach mieszkalnych, szczególnie w kuchniach i w salonach. Bluszcz często wykorzystywany jest jako roślina ozdobna. Doskonale wchłania: benzen, tlenek węgla, formaldehyd i trichloroeten. Ponadto, usuwa resztki odchodów i nieprzyjemne zapachy. Stąd sprawdzi się w kuchni i łazience.

Palma bambusowa

Palma bambusowa, zwana również palmą Areką, to mała roślina, ale o silnym działaniu oczyszczającym! Areka pochłania większość szkodliwych substancji z powietrza, dostarcza duże ilości tlenu, a przy tym wygląda bardzo okazale. Koniecznie postaw ją w swojej kuchni lub w miejscu pracy. Ułatwi oddychanie, poprawi koncentrację, a ty będziesz wydajniej pracować!

Figowiec sprężysty

Figowiec sprężysty, zwany popularnie fikusem, to dosyć znana roślina, szczególnie w Polskich domach. Warto ją mieć, gdyż udowodniono, że usuwa szkodliwe: tlenek węgla, formaldehyd i trichloroeten. Fikusy dosyć szybko rosną, dlatego najlepiej postawić je w miejscu, gdzie będą miały do tego warunki, na przykład w dużym salonie lub przedpokoju.

Aloes

Aloes to zdecydowanie jedna z najzdrowszych roślin. Jego właściwości oczyszczające, antybakteryjne i lecznicze do wieków doceniane są na całym świecie. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że doskonale filtruje powietrze. Szczególnie dobrze wchłania benzen i formaldehyd. Aloes najlepiej postawić na parapecie, gdyż bardzo lubi słońce.

Chryzantemy

Co prawda chryzantemy kwitną jedynie przez sześć tygodni, ale nawet w tym krótkim czasie warto wykorzystać ich właściwości oczyszczające powietrze. Chryzantema świetnie radzi sobie z usuwaniem formaldehydu, ksylenu, benzenu oraz amoniaku. Poza tym chryzantema pięknie pachnie i wygląda. Idealnie sprawdzi się jako ozdoba do salonu.

Te rośliny powinny znaleźć się w każdym domu i biurze. Warto w nie zainwestować, by cieszyć się czystym powietrzem i zdrowiem!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama