Reklama

Owrzodzenie przełyku - objawy i leczenie

Podczas posiłku lub kilka godzin po nim czujesz piekący ból i masz problemy z przełykaniem? Brakuje ci apetytu, czujesz się dziwnie pełny, nie masz siły wykonywać codziennych czynności? Przeczytaj ten artykuł. Być może cierpisz na owrzodzenie przełyku. Dowiedz się jakie są jego objawy i co robić, gdy twoje podejrzenia znajdą potwierdzenie w diagnozie lekarza.

Jakie są objawy owrzodzenia przełyku?

Zazwyczaj uszkodzenia śluzówki przełyku objawiają się piekącym bólem, który może być umiejscowiony w konkretnym punkcie albo przesuwać się od wpustu żołądka wzdłuż przełyku do centrum klatki piersiowej, dając wrażenie pieczenia za mostkiem.

Oprócz bólu mogą dokuczać nudności, a nawet wymioty, wynikające z niestrawności towarzyszącej wrzodom. Niektórzy chorzy skarżą się także na uczucie pełności w nadbrzuszu i wzdęcia oraz utratę apetytu.

Dolegliwości pojawiają się w trakcie przełykania, ale mogą się też nasilać dwie, trzy godziny po posiłku oraz w nocy (w pozycji leżącej). Nieleczone owrzodzenia przełyku mogą prowadzić do niezamierzonego chudnięcia i stałego zmęczenia, a nawet do rozwoju nowotworu tego narządu.

Jakie są przyczyny tej choroby?

W zależności od umiejscowienia, do owrzodzeń przełyku może prowadzić długotrwałe zażywanie leków przeciwzapalnych (pochodnych aspiryny), palenie (lub żucie) tytoniu, powtarzające się wymioty, zakażenie bakterią Helicobacter pylori, choroba refluksowa, zbyt luźny dolny zwieracz przełyku albo przepuklina rozworu przełykowego.

Do uszkodzenia przełyku może też dojść w wyniku zakażeń grzybiczych, połknięcia substancji żrących lub niektórych leków w tabletkach (najczęściej chinidyny, doksycykliny, tetracyklin, środków antykoncepcyjnych, alendronianu, żywic jonowymiennych, chlorku potasu, izotretinoiny – leku przeciwtrądzikowego), które działają niczym ciało obce drażniące miejscowo śluzówkę i zwężające światło przełyku.

Choroba refluksowa zazwyczaj jest przyczyną wrzodów w dolnej części przełyku, zaś te wywołane przez leki przeciwzapalne i ciała obce zwykle lokalizują się w środkowej części.

Owrzodzeniom sprzyja osłabienie odporności (na przykład w wyniku zakażenia HIV), zakażenie CMV (wirusem cytomegalii) i opryszczki (HSV).

Na co powinniśmy szczególnie uważać?

Nieleczone wrzody przełyku mogą prowadzić do krwawień, zwężenia światła przełyku lub jego perforacji i następowego zapalenia otrzewnej.

Wrzody w środkowej części przełyku zwykle częściej krwawią, a te w dolnej części prowadzą do zwężeń i kłopotów z połykaniem oraz zwiększają ryzyko nowotworu. Na szczęście, w porównaniu z wrzodami żołądka czy dwunastnicy, wrzody przełyku są rzadkie.

Leczenie wrzodów przełyku

Rozpoznanie najłatwiej postawić wykonując badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego.

U większości pacjentów wystarcza leczenie nieoperacyjne. Podaje im się preparaty osłaniające i zmniejszające kwaśność soku żołądkowego. Czasem konieczne może być endoskopowe zatamowanie krwawienia lub poszerzenie światła przełyku.

Ulgę mogą przynosić środki zobojętniające, mleko, substancje powlekające śluzówkę i w ten sposób izolujące ją od czynników drażniących (na przykład napar z siemienia lnianego czy kory czerwonego wiązu).

Leki w tabletkach należy zawsze przyjmować w pozycji siedzącej lub stojącej, co najmniej na dwie godziny przed snem i popijać dużą ilością wody lub obojętnych płynów. Warto rzucić palenie, ograniczyć spożycie alkoholu i drażniących potraw.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama