Reklama

O czym świadczy krwiomocz?

Krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu to objaw, który powinien skłonić nas do szybkiej wizyty u lekarza. W ten sposób ujawniają się najczęściej stany zapalne układu moczowego, ale też poważne choroby nerek czy prostaty. U kobiet krwiomocz może być z kolei związany z endometriozą. Lekarze alarmują, że obecność krwi w moczu to również sygnał chorób nowotworowych, np. pęcherza moczowego czy gruczołu krokowego. Sprawdź, jakie objawy towarzyszące krwiomoczowi powinny cię zaniepokoić.

Reklama

Czym jest krwiomocz?

Krwiomocz (inaczej hematuria) to określenie obecności krwi w moczu. Jeśli jest ona widoczna gołym okiem (mocz jest zabarwiony na czerwono, brązowo lub różowo) mówimy o krwiomoczu makroskopowym. Czasem jednak zjawisko to można zaobserwować jedynie pod mikroskopem i mówimy wtedy o krwiomoczu mikroskopowym. W obu przypadkach przyczyną mogą być poważne schorzenia.

Krwiomocz a stan zapalny dróg moczowych

Krwiomocz najczęściej sygnalizuje stan zapalny w drogach moczowych. Przyczyną może być infekcja bakteryjna czy grzybicza pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Inne charakterystyczne symptomy to parcie na pęcherz, potrzeba częstego oddawania moczu, a w jego trakcie silne pieczenie i dyskomfort oraz gorączka i ogólne osłabienie. Konieczna może być antybiotykoterapia.

Krwiomocz a choroby nerek

Znacznie groźniejszą przyczyną obecności krwi w moczu mogą być choroby nerek, np. kłębuszkowe zapalenie nerek. Jest ono częstym powikłaniem infekcji bakteryjnych i wirusowych, a nieleczone może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Krwiomocz może również sygnalizować kamicę nerkową (choroba objawia się silnym kolkowym bólem w dolnej części pleców oraz niemożnością oddania moczu) lub gruźlicę nerkową (bakteryjne zakażenie daje o sobie znać poprzez silny ból brzucha i pieczenie w trakcie oddawania moczu).

Inne choroby, które objawiają się krwiomoczem, to torbielowatość nerek (prowadzi do niewydolności tego narządu, często współistnieje z nadciśnieniem tętniczym), zawał nerki (wywołują go zatory w żyłach i tętnicach tego narządu, a objawy przypominają kolkę nerkową) czy martwica brodawek nerkowych (sprzyja jej cukrzyca i nadużywanie leków przeciwbólowych).

Krwiomocz a endometrioza

Endometrioza to przewlekła choroba, w przebiegu której dochodzi do nieprawidłowego rozrostu tkanek błony śluzowej macicy. Ogniska tych rozrostów najczęściej pojawiają się w narządach rozrodczych kobiety, ale zdarza się, że naciekają na ściany pęcherza moczowego, a nawet jelit. Choroba objawia się krwiomoczem, bólem w trakcie oddawania moczu, a także bolesnym uciskiem na pęcherz moczowy.

Krwiomocz a choroby prostaty

Obecność krwi w moczu bardzo często mogą też stwierdzić mężczyźni po 50. roku życia. To oni są najbardziej narażeni na przerost prostaty, a także zapalenie tego gruczołu. Objawia się ono trudnościami w oddawaniu moczu, a także bólami w dole brzucha.

Krwiomocz a choroba nowotworowa

Niestety zdarza się, że krwiomocz jest objawem rozwijającej się choroby nowotworowej. Najczęściej mamy do czynienia z rakiem nerek, prostaty, pęcherza moczowego, cewki moczowej lub moczowodu. Czynnikiem ryzyka jest wiek (powyżej 55. roku życia), palenie papierosów oraz obciążenie genetyczne. Obecność krwi w moczu może być też związana z zaawansowanym nowotworem pochwy oraz szyjki i trzonu macicy. U dzieci należy wykluczyć guz Williamsa - najczęstszy nowotwór nerek.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama