Reklama

O czym świadczą zimne dłonie

Czy jesteś jedną tych osób, które wiecznie mają zimne ręce? Bez względu na porę roku masz ochotę nosić rękawiczki nawet w domu, a kiedy podajesz komuś rękę słyszysz: ależ masz lodowate dłonie! Wprawdzie zimne ręce raczej nie są oznaką niczego groźnego, ale jeśli towarzyszą im dodatkowe objawy – np. poczucie głębokiego zmęczenia, możesz zacząć się zastanawiać nad wizytą u lekarza, aby określić, co jest przyczyną tej dolegliwości. Obniżona temperatura ciała w połączeniu ze zmęczeniem może być oznaką problemów z krążeniem. Zobacz, co jeszcze może oznaczać.

Reklama

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy wywołuje spowolnienie przemiany materii, może powodować przybieranie na wadze, zmiany skórne, wypadanie włosów oraz zmniejszoną odporność na zimno. Ręce i stopy osoby z niedoczynnością tego gruczołu są prawie zawsze zimne w dotyku. Lekarz dokona odpowiedniej diagnozy i wskaże leczenie. Może też zasugerować zmianę diety tak, aby zawierała więcej jodu.

Syndrom Raynauda

Choć przypadłość ta nie jest poważna, jest na pewno dość dziwna. Kiedy temperatura otoczenia spada, lub kiedy osoba odczuwa lęk, ciało reaguje zwężeniem naczyń krwionośnych. Czubki palców rąk i nóg zabarwiają sie delikatnie na niebiesko, czemu towarzyszy mrowienie i nieprzyjemne uczucie. Kiedy krążenie powraca, obszary te stają się zaczerwienione, a mrowienie jest głębsze, wywołując wrażenie rozgrzania opuszków palców.

Są różne poziomy syndromu Raynauda, jedne łagodne i prawie niezauważalne, inne ostre i uciążliwe. Nie jest to jednak syndrom występujący szeroko w populacji, więc jeśli masz stale zimne ręce i stopy, dobrze jest odwiedzić lekarza.

Anemia

To najczęstszy powód, dla którego ręce i stopy stają się zimne. U anemików we krwi brak jest żelaza. Jej inne objawy to uczucie zmęczenia, wypadanie włosów, czy popękane paznokcie. Zwykłe badanie krwi powie ci, czy masz anemię, a doktor przepisze najlepszą kurację.

Problemy z krążeniem lub z wagą

Możesz być zwyczajnie bardzo chudy. Niska zawartość tłuszczu w organizmie powoduje spadanie wewnętrznej temperatury ciała, sprawiając, że dotkliwej odczuwasz zimno.

Inna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę to problemy z krążeniem – szczególnie, jeśli odczuwasz mrowienie w dłoniach, które sprawia, że aż chcesz pocierać dłoń o dłoń, lub masować palce, aby poprawić czucie.

Zimne dłonie mogą nic nie oznaczać, ale jeśli wraz z nimi odczuwasz przemęczenie po wykonaniu czynności, które kiedyś przychodziły ci bez wysiłku, skontaktuj się z lekarzem. Najprawdopodobniej to nic poważnego, ale nigdy nie próbuj sam się diagnozować. Nie jest to ryzyko warte podejmowania.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama