Reklama

Nieznane objawy chorób, które prowadzą do kalectwa

Mrowienie palców, ból w łydce, sztywnienie rąk czy krótkotrwałe i przemijające problemy z widzeniem to objawy, które zazwyczaj ignorujemy. Traktujemy je jako efekt zmęczenia, przetrenowania się czy zbyt długiego przebywania w jednej pozycji. Niestety zdarza się, że to pierwsze symptomy groźnych schorzeń, które mogą doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Jedynym ratunkiem jest szybka reakcja i właściwe zdiagnozowanie choroby. Sprawdź, jakich objawów nigdy nie bagatelizować.

Reklama

Drętwienie rąk, nóg lub twarzy

Nagłe drętwienie kończyn (zwłaszcza jeśli występuje tylko po jednej stronie) lub twarzy to częsty objaw udaru mózgu. W większości przypadków jest on spowodowany utworzeniem się skrzepliny w tętnicy mózgowej (np. na skutek miażdżycy czy nadciśnienia), przez co krew nie dociera do mózgu i dochodzi do jego niedotlenienia. Udar niedokrwienny jest niezwykle groźny i może doprowadzić do śmierci. Brak szybkiej reakcji najczęściej kończy się niedowładem lub paraliżem kończyn, problemami z mową i widzeniem oraz koordynacją ruchów. Inne objawy udaru mózgu to silny ból głowy, wymioty, zawroty głowy i niewyraźna mowa. Drętwienie kończyn czy twarzy na początku może mieć charakter mrowienia, przez co wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy. Ból głowy i wymioty kojarzone są np. z zatruciem pokarmowym. Zawsze jednak trzeba wezwać karetkę i powiadomić o podejrzeniu udaru.

Sztywność stawów

Poranna sztywność stawów rąk czy stóp może być pierwszym symptomem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) – groźnej choroby autoimmunologicznej, która wyniszcza stawy i prowadzi do utraty sprawności ruchowej. Początkowo RZS dotyka małych stawów rąk i stóp, które często są obrzęknięte. Objawy występują symetrycznie po obu stronach i może im towarzyszyć zmęczenie, apatia i brak apetytu. Symptomy często są ignorowane i kojarzone z przemęczeniem, ale choroba zaczyna się rozwijać. Jedynym ratunkiem jest szybka diagnoza i wdrożenie leczenia (najpóźniej w ciągu 3-6 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów), które spowalnia postęp choroby (RZS jest nieuleczalne).

Ból łydki

Intensywny ból i charakterystyczne „kłucie” w łydce zwłaszcza po długim czasie przebywania w bezruchu (np. podczas podróży w samolocie czy autokarze) może być objawem zakrzepicy żył. Jeśli towarzyszy mu opuchlizna i zaczerwienienie łydki, a ból nasila się przy zginaniu stopy, trzeba jak najszybciej wezwać pomoc. Kończyny nie wolno też masować, bo może to doprowadzić do oderwania się skrzepu i zatoru tętnicy płucnej czy mózgowej. Każde takie zdarzenie grozi utratą sprawności, a nawet śmiercią.

Mrowienie palców

Mrowienie palców, a także częste drętwienie rąk oraz skurcze mięśni nóg to pierwsze symptomy stwardnienia rozsianego (SM) – choroby, która powoduje uszkodzenie osłonek nerwowych. To najczęstsza przyczyna niepełnosprawności młodych ludzi (zazwyczaj ujawnia się między 20. a 40. rokiem życia). Inne objawy to zaburzenia czucia w kończynach, zawroty głowy, problemy z widzeniem, zaburzenia chodu i równowagi, a także przewlekłe zmęczenie. Choroba nie jest uleczalna, ale szybkie leczenie pozwala na długie okresy remisji (uśpienia choroby i zniwelowania objawów).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama