Reklama

Niezawodne sposoby na zdrowy sen

Czy wiesz, że odpowiednio zbilansowana dieta, wieczorne przegryzki, temperatura w mieszkaniu, czy oświetlenie w pokoju mają bezpośredni wpływ na to, czy twój sen będzie zdrowy i bezproblemowy? Jakich jeszcze nawyków należy się wystrzegać? Staraj się unikać picia kawy i alkoholu, oglądania telewizji oraz treningów wysiłkowych przed położeniem się do łóżka. Inne niezawodne sposoby na zdrowy sen znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Postaw na przemyślaną rutynę

Spróbuj działać według przemyślanej rutyny i kładź się spać około godziny 22. Ten nawyk zapewni ci największą ilość najzdrowszego snu. W tych godzinach twoje nadnercza najlepiej oczyszczają ciało, a woreczek żółciowy pozbywa się żółci (nieprawidłowe funkcjonowanie woreczka może prowadzić do powstawania w nim kamieni).

Wyłącz lampę

Sączące się zza zasłon światło, nocne lampki czy nawet światło zegarka z budzikiem mają szkodliwy wpływ na rytm dobowy organizmu. Wielu osobom cierpiącym na bezsenność udało się powrócić do rytmu dzięki zainstalowaniu w sypialniach zasłon nieprzepuszczających światła i zakładanie zaciemniającej maski na oczy. Zachowanie całkowitej ciemności jest szczególnie istotne w przypadku dzieci. Pozbądź się wszystkich oświetleń nocnych z ich pokoju, a zaczną lepiej sypiać. Powodem, dla którego ten zabieg jest tak istotny, jest fakt, że nawet niewielka ilość światła może zaburzyć produkcję hormonów snu, melatoniny i serotoniny, utrudniając tym zdrowy sen i narażając dziecko na ryzyko wystąpienia rozmaitych problemów zdrowotnych.

Postaw na zdrową dietę

Jeśli masz problemy z zaśnięciem, godzinę przed pójściem do łóżka zjedz garść orzechów. Zawarty w tej zdrowej przekąsce tryptofan dobroczynnie wpływa na sen. Unikaj z kolei przegryzek węglowodanowych, szczególnie ziaren i cukrów, bo podnoszą poziom cukru we krwi i utrudniają zasypianie.

Obniż temperaturę w sypialni do 18-21 st. C

Jeśli masz naturę zmarzlucha, opatul się lub załóż ciepłe skarpety. Ludzkie ciało obniża swoją temperaturę podczas snu, a badania pokazują, że niska temperatura pokojowa korzystnie wpływa na dobry sen.

Nie oglądaj telewizji i nie uprawiaj sportu przed snem

Oglądanie telewizji lub wykonywanie ćwiczeń hamuje produkcję hormonów potrzebnych do dobrego snu. O ile sport jest świetny dla utrzymania zdrowia, to uprawiany tuż przed pójściem spać rozstraja organizm.

Unikaj kofeiny

W zależności od tego, jak wrażliwy jesteś na kofeinę, pamiętaj, że nawet mała jej ilość spożyta wcześnie w ciągu dnia może spowodować wieczorem trudności z zasypianiem. Większość napojów i potraw zawierających kofeinę jest i tak dla ciebie szkodliwa, zatem najlepiej się ich pozbądź. Unikaj przede wszystkim picia kawy późnym popołudniem.

Spróbuj herbat ziołowych

Niektóre herbaty ziołowe, zwłaszcza rumiankowa, pomagają się zrelaksować i przywołują zdrowy sen. Jak to możliwe? Ciepło herbaty podniesie tymczasowo temperaturę ciała, a jej spadek wywoła sen.

Unikaj alkoholu

Szklanka wina jest powszechną praktyką kończenia dnia. Oczywiście alkohol może wywoływać senność, ale jego obecność we krwi utrudnia wejście w głębsze fazy snu.

Jedz zdrowo w ciągu dnia

Zdrowa, wolna od przetworzonych pokarmów dieta usprawni działanie organizmu i naturalnie ureguluje sen. Zaopatrywanie organizmu w białka i tłuszcze jest niezwykle istotne, bowiem oddziałują one bezpośrednio na produkcję hormonów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama