Reklama

Niezawodne sposoby na zdrowy sen

Czy wiesz, że odpowiednio zbilansowana dieta, wieczorne przegryzki, temperatura w mieszkaniu, czy oświetlenie w pokoju mają bezpośredni wpływ na to, czy twój sen będzie zdrowy i bezproblemowy? Jakich jeszcze nawyków należy się wystrzegać? Staraj się unikać picia kawy i alkoholu, oglądania telewizji oraz treningów wysiłkowych przed położeniem się do łóżka. Inne niezawodne sposoby na zdrowy sen znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Reklama

Postaw na przemyślaną rutynę

Spróbuj działać według przemyślanej rutyny i kładź się spać około godziny 22. Ten nawyk zapewni ci największą ilość najzdrowszego snu. W tych godzinach twoje nadnercza najlepiej oczyszczają ciało, a woreczek żółciowy pozbywa się żółci (nieprawidłowe funkcjonowanie woreczka może prowadzić do powstawania w nim kamieni).

Wyłącz lampę

Sączące się zza zasłon światło, nocne lampki czy nawet światło zegarka z budzikiem mają szkodliwy wpływ na rytm dobowy organizmu. Wielu osobom cierpiącym na bezsenność udało się powrócić do rytmu dzięki zainstalowaniu w sypialniach zasłon nieprzepuszczających światła i zakładanie zaciemniającej maski na oczy. Zachowanie całkowitej ciemności jest szczególnie istotne w przypadku dzieci. Pozbądź się wszystkich oświetleń nocnych z ich pokoju, a zaczną lepiej sypiać. Powodem, dla którego ten zabieg jest tak istotny, jest fakt, że nawet niewielka ilość światła może zaburzyć produkcję hormonów snu, melatoniny i serotoniny, utrudniając tym zdrowy sen i narażając dziecko na ryzyko wystąpienia rozmaitych problemów zdrowotnych.

Postaw na zdrową dietę

Jeśli masz problemy z zaśnięciem, godzinę przed pójściem do łóżka zjedz garść orzechów. Zawarty w tej zdrowej przekąsce tryptofan dobroczynnie wpływa na sen. Unikaj z kolei przegryzek węglowodanowych, szczególnie ziaren i cukrów, bo podnoszą poziom cukru we krwi i utrudniają zasypianie.

Obniż temperaturę w sypialni do 18-21 st. C

Jeśli masz naturę zmarzlucha, opatul się lub załóż ciepłe skarpety. Ludzkie ciało obniża swoją temperaturę podczas snu, a badania pokazują, że niska temperatura pokojowa korzystnie wpływa na dobry sen.

Nie oglądaj telewizji i nie uprawiaj sportu przed snem

Oglądanie telewizji lub wykonywanie ćwiczeń hamuje produkcję hormonów potrzebnych do dobrego snu. O ile sport jest świetny dla utrzymania zdrowia, to uprawiany tuż przed pójściem spać rozstraja organizm.

Unikaj kofeiny

W zależności od tego, jak wrażliwy jesteś na kofeinę, pamiętaj, że nawet mała jej ilość spożyta wcześnie w ciągu dnia może spowodować wieczorem trudności z zasypianiem. Większość napojów i potraw zawierających kofeinę jest i tak dla ciebie szkodliwa, zatem najlepiej się ich pozbądź. Unikaj przede wszystkim picia kawy późnym popołudniem.

Spróbuj herbat ziołowych

Niektóre herbaty ziołowe, zwłaszcza rumiankowa, pomagają się zrelaksować i przywołują zdrowy sen. Jak to możliwe? Ciepło herbaty podniesie tymczasowo temperaturę ciała, a jej spadek wywoła sen.

Unikaj alkoholu

Szklanka wina jest powszechną praktyką kończenia dnia. Oczywiście alkohol może wywoływać senność, ale jego obecność we krwi utrudnia wejście w głębsze fazy snu.

Jedz zdrowo w ciągu dnia

Zdrowa, wolna od przetworzonych pokarmów dieta usprawni działanie organizmu i naturalnie ureguluje sen. Zaopatrywanie organizmu w białka i tłuszcze jest niezwykle istotne, bowiem oddziałują one bezpośrednio na produkcję hormonów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama