Reklama

Nietypowe zastosowanie skórki pomarańczowej

Powszechnie wiadomo, że pomarańcze są niezwykle zdrowe, głównie ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Oprócz tego są źródłem wielu innych składników odżywczych, takich jak witaminy A i B, magnezu, wapnia, potasu, fosforu. Miąższ pomarańczy jest soczysty, słodki i działa orzeźwiająco, dlatego owoc ten jest tak lubiany. Jednak po jego zjedzeniu większość z nas najczęściej wyrzuca skórkę z pomarańczy, nie zdając sobie sprawy z jej właściwości zdrowotnych  i kosmetycznych. A zawiera ona więcej składników odżywczych i flawonoidów niż miąższ! Nie marnuj więc dobrodziejstw natury i wykorzystaj zalety pomarańczowej skórki. Ma ona wiele cudownych zastosowań!

Reklama

Obniża cholesterol

Dzięki zawartości rozpuszczalnego błonnika i pektyn, skórka z pomarańczy pomaga obniżyć poziom cholesterolu i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy zawału serca.

Ponadto badania opublikowane w 2004 roku w magazynie prezentującym badania z zakresu chemii żywienia pokazują, że za sprawą flawonoidów zawartych w skórce pomarańczy, pomaga ona bezpiecznie obniżyć poziom cholesterol.

Pij herbatę ze skórki pomarańczy 2 razy dziennie, by pozbyć się złego cholesterolu.

Reguluje procesy trawienne

Problemy z trawieniem? Picie herbaty przygotowanej z pomarańczowej skórki pomaga także i w tej bolączce. Wykazuje skuteczne działanie w przypadku różnych dolegliwości trawiennych, takich jak niestrawność, wzdęcia, zgaga. Wysoka zawartość błonnika reguluje pracę jelit, co zapobiega zaparciom, a pektyny stymulują wzrost pożytecznych bakterii w jelicie grubym.

Działa jak naturalny odświeżacz powietrza

Słodki, egzotyczny i intensywny zapach pomarańczy nie tylko oczyszcza, odświeża i nawilża powietrze w całym mieszkaniu, ale też działa relaksująco.

Naturalny, niezawierający żadnych substancji chemicznych odświeżacz powietrza przygotować samodzielnie. W tym celu w 2 szklankach wody zagotuj świeżą skórkę z pomarańczy, odrobinę soku z cytryny i kilka lasek cynamonu. Odcedź i przelej do butelki z atomizerem. W ten prosty sposób pachnący i naturalny odświeżacz możesz mieć zawsze pod ręką.

W miejscach, gdzie przykre zapachy występują najczęściej, możesz zostawić materiałowe saszetki ze skórką pomarańczy w środku. Na nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci również jest sposób: wystarczy na dno pojemnika wrzucić skórki pomarańczy lub innych cytrusów.

Odstrasza insekty

Masz dość nieproszonych „gości” w domu? Zapach owoców cytrusowych, w tym pomarańczy, skutecznie odstrasza mrówki, komary, karaluchy czy muchy. Odpowiedzialny jest za to związek chemiczny o nazwie limonen, który znajduje się głównie w skórce owoców cytrusowych i nadaje im specyficzną woń.

Aby pozbyć się irytujących, małych lokatorów, zetrzyj skórkę z pomarańczy i pozostaw ją w różnych miejscach (w szafie, na parapetach, przy drzwiach).

Skórka z pomarańczy skutecznie chroni też przed ugryzieniami komarów. Wystarczy potrzeć nią skórę.

Poprawia jakość kompostu

Zawartość fosforu w skórce z pomarańczy czyni ją cennym dodatkiem do kompostu. Nie tylko pozytywnie wpływa na urodzajność gleby, ale nadaje jej świeży zapach, który zniechęci psy i koty od kopania w ziemi.

Pamiętaj, aby przed dodaniem skórki z pomarańczy do kompostu dokładnie ją umyć, aby pozbyć się pestycydów i szkodliwych substancji chemicznych, które mogłyby zaszkodzić mikroorganizmom pełniącym istotną rolę w przetwarzaniu kompostu.

Ważne informacje:

0 Przed suszeniem dokładnie umyj skórkę z pomarańczy, by pozbyć się substancji chemicznych, którymi owoce mogły być skropione przed transportem.

1 Sproszkowane skórki przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

2 Nie przechowuj świeżych skórek w lodówce.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama