Reklama

Niedoleczona grypa - jakie objawy i kiedy do lekarza?

Grypę zasadniczo leczy się objawowo. Lekarze zalecają, aby pozostać w domu. Trzeba leżeć w łóżku, pić dużo płynów, przyjmować środki przeciwgorączkowe, pić syrop łagodzący suchy kaszel, ssać tabletki, gdy boli gardło, a także udrażniać zatkany nos, np. kroplami lub inhalacjami z olejków eterycznych. Organizm w ciągu siedmiu dni sam powinien zwalczyć chorobę. Czasem jednak po tygodniu spędzonym w łóżku wcale nie czujesz się dobrze. Jakie objawy powinny cię zaniepokoić? Kiedy udać się na wizytę kontrolną? Tego dowiesz się poniżej.

Reklama

Boli cię głowa i masz katar

Uczucie rozpierania w okolicy nasady nosa, czoła, skroni nasila się przy schylaniu, wysiłku fizycznym, czy przy zmianie temperatury – gdy z zimnego dworu wchodzisz do ciepłego pomieszczenia.

Do tego wodnisty żółto-zielony katar, który trudno jest wydmuchać – to mogą być objawy zapalenia zatok. Gdy lekarz je stwierdzi, przepisze np. sterydowe leki przeciwzapalne, obkurczające błonę śluzową zatok przynosowych i rozrzedzające wydzielinę. Czasem konieczne jest podanie antybiotyku.

Utrzymuje się kaszel

Ucisk w klatce piersiowej, męczący, napadowy, suchy kaszel, gorączka – mogą być sygnałem rozwijającego się zapalenia oskrzeli. Lekarz dokładnie cię osłucha (może zlecić też badanie RTG, by wykluczyć zapalenie płuc). Przepisze antybiotyk oraz leki ułatwiające odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Leczenie można wspomagać także domowymi sposobami, na przykład inhalacjami z soli.

Czujesz się słaba

Po przebytej grypie nawet przez 2-3 tygodnie możesz czuć się zmęczona, bez sił. Jeśli jednak ten stan cię niepokoi, powiedz o tym lekarzowi. Nie bagatelizuj też osłabienia, gdy trwa dłużej niż miesiąc. Koniecznie trzeba wtedy wykluczyć powikłania np. ze strony układu krążenia.

Chorowałaś będąc w ciąży

Choć grypa minęła, a ty czujesz się dobrze, idź na wizytę kontrolną zarówno do internisty, jak i ginekologa. Szczególnie, gdy jesteś w pierwszym trymestrze ciąży.

Dziecko nadal gorączkuje

Od pięciu dni podajesz dziecku leki, a ono wciąż ma temperaturę, kaszel. Być może to wciąż wirus, a może doszło już do nadkażenia bakteryjnego i trzeba podać antybiotyk. O tym niech jak najszybciej zdecyduje lekarz. Może też zlecić badanie CRP lub pełną morfologię i badanie moczu w celu potwierdzenia diagnozy.

Malucha boli ucho

Dziecko pociera ręką ucho, ma gorączkę (bywa, że przy zapaleniu ucha pojawia się tylko stan podgorączkowy). Jeśli po zbadaniu dziecka pediatra stwierdzi zapalenie ucha, przepisze antybiotyk i zaleci leki przeciwbólowe.

Cierpisz na chorobę przewlekłą, a jej objawy uległy nasileniu

Grypa może pogorszyć przebieg choroby, na którą leczysz się stale (astma, choroby serca, płuc, cukrzyca). W takich przypadkach, gdzie ryzyko poważnych powikłań jest bardzo wysokie, już przy pierwszych objawach grypy lekarz przepisuje leki przeciwirusowe.

Jeśli mimo leczenia twój stan się nie poprawia, czujesz się źle – wezwij pogotowie lub jedź na ostry dyżur do szpitala. Być może będziesz musiała zostać w nim kilka dni, aż minie zagrożenie, a lekarze ustalą skuteczną dla ciebie dawkę leków.gr

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama