Reklama

Nerka ruchoma - objawy, leczenie

Ruchoma nerka, często nazywana również nerką opadającą, to schorzenie określające samoistne przemieszczanie się tego narządu w dół miednicy. Średnio zdarza się, że nerka przesuwa się o kilka centymetrów, ale w ekstremalnych przypadkach opada jeszcze bardziej. Co ciekawe, ze względów anatomicznych dolegliwość ta nawet trzydzieści razy częściej dotyczy nerki prawej! Opadanie nerki najczęściej pojawia się u osób odchudzających się w szybkim tempie, wykonujących pracę w pozycji stojącej. Często schorzenie może się również pojawić zaraz po porodach.

Reklama

Objawy

Minimalne opadanie nerki nie wywołuje dyskomfortu, ale bardziej zaawansowany stan często skutkuje bólem w okolicy lędźwiowej i krzyżowej, nasilającym się przy wykonywaniu pracy fizycznej lub przy wstawaniu.

Dodatkowo ból może się również pojawiać w trakcie napełniania nerki moczem oraz kiedy w narządzie dochodzi do nawracających zastojów moczu (wodonercza). Czasem zdarzają się nudności i zaburzenia oddychania.

Leczenie operacyjne

Operację zaleca się w przypadku co piątego chorego, zwykle wtedy, gdy może dojść do niewydolności narządu lub pacjentowi dokuczają silne bóle. Wtedy przeprowadza się umocowanie nerki szwami przechodzącymi przez jej miąższ; podczepienie narządu do torebki włóknistej lub umocowanie jej, wykorzystujące tkanki pobrane z otoczenia narządu.

Ruchoma nerka a aktywność fizyczna

W przypadku tej choroby nie trzeba całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej, ale zdecydowanie należy ją dostosować do swojego stanu zdrowia. Niezbędne jest unikanie podskoków, biegania. Za to wskazana jest joga i spokojny pilates. W sytuacji, kiedy nagle odczujesz ból, warto też wykonać "świecę" lub poleżeć chwilę z uniesionymi biodrami.

Domowe sposoby

Codziennie wypijaj porcję moczopędnej herbatki z liści czarnej porzeczki. Pij dużo wody, unikaj soli. Jedz dużo zieleniny.

Pietruszka zawiera substancje przeciwskurczowe i moczopędne, zmniejszające ryzyko tworzenia się piasku oraz złogów w drogach moczowych. Niektórzy lekarze doradzają... przytycie. Problemy z opadającą nerką mają głównie bardzo szczupłe panie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama