Reklama

Naturalne sposoby na złagodzenie bólu gardła

Ból gardła może być jak wrzód na...gardle. Z mruganiem jest podobnie jak z przełykaniem. Nie zwracamy na to to uwagi dopóki nie zacznie sprawiać ono bólu. Jednak zanim zaczniesz narzekać to wiedz, że rozwiązanie może być bliżej niż ci się wydaje. Poniżej znajdziesz proste domowe sposoby na złagodzenie bólu gardła.

Reklama

Płukanka z ciepłej wody z solą

Kiedy twoja babcia mówiła ci, żebyś przepłukał gardło wodą z solą, to miała rację. Sposób ten nie jest tylko czczym gadaniem, wręcz przeciwnie jest to jeden z lepszych sposobów na ból gardła.

Kiedy boli nas gardło, niezależnie od przyczyny, dzieje się tak dlatego, że komórki w błonie śluzowej są opuchnięte i objęte stanem zapalnym. Płucząc gardło soloną wodą zmniejszasz opuchliznę, ponieważ sól wyciąga wodę, przez co komórki kurczą się, a ból staje się mniejszy. Pozwala to także na pozbycie się zalegającej wydzieliny nie tylko z gardła, lecz także i nosa.

Potrzebujesz...

1 szklanka ciepłej wody (około 230 ml)

1/2 łyżeczki soli

Wskazówki

Podgrzej wodę, ale uważaj, aby nie była ona gorąca. Następnie wymieszaj ją z solą. Płukankę możesz wykonywać 3 razy dziennie. Jeśli będziesz robił to częściej, to zdrowa tkanka może zostać wysuszona, co pogorszy sytuację.

Pociesz się gorącym grogiem

Grog pomaga w bólu gardła spowodowanym przeziębieniem z dwóch powodów. Miód i cytryna łagodzą gardło, a alkohol pomaga ci zasnąć. Ja preferuję jednak wersję bezalkoholową, ponieważ w okresie dorastania właśnie taką dostawałam od swojej mamy. Oczywiście to czy użyjesz alkoholu zależy od ciebie, jednak pamiętaj, że kiedy czujesz się nie najlepiej to unikanie go jest najlepszym pomysłem.

Potrzebujesz...

60 ml burbona lub whiskey (opcjonalnie, nie polecam)

1 łyżka lub, jeśli chcesz więcej, miodu

120 ml ciepłej wody

1 łyżeczka soku z cytryny

1 plasterek świeżej cytryny (opcjonalnie)

Wskazówki

Jeśli używasz alkoholu, to wlej go do dużej szklanki, a następnie dodaj łyżkę miodu, którą pozostaw w szklance. Dodaj ciepłej wody i upewnij się, że cały miód z łyżki został w szklance. Dodaj soku z cytryny i wymieszaj. Umieść szklankę w mikrofali i podgrzej tak, aby napój był ciepły lecz nie gorący (około 1 minuty). Teraz możesz dodać plaster cytryny i cieszyć się wywarem.

Czosnek

Tak, brzmi to odpychająco i na pewno nie chcesz iść potem na randkę, jednak czosnek jest naturalnym sposobem na ból gardła. Jego siła tkwi w zawartej w nim allicynie, która zabija bakterie powodujące zapalenie gardła, ból oraz podrażnienie.

Potrzebujesz...

1 ząbek czosnku przekrojonego na pół

Wskazówki

Umieść po jednej połówce czosnku w policzkach i ssij je od czasu do czasu lekko ściskając zębami, aby uwolnić allicynę (nie musisz go gryźć). Czynność powtarzaj raz dziennie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama