Naturalne sposoby na grzybicę stóp

Myślisz, że grzybica stóp dotyczy wyłącznie brudasów lub osób, które zapomniały zabrać klapki na basen? To problem zdecydowanie bardziej powszechny, który może dotknąć każdego. Grzybica objawia się swędzeniem w okolicach palców u nóg, pękającą i łuszczącą się skórą pomiędzy palcami, przesuszonymi podeszwami oraz nierównymi, przebarwionymi paznokciami. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Grzybica rozwija się wszędzie tam, gdzie jest wilgoć. Świetnie czuje się w ciasnych butach, gdzie twoje palce są przepocone i ściśnięte blisko siebie. To mało przyjemna przypadłość, ale można pozbyć się jej bez stosowania środków chemicznych. Sprawdź te wypróbowane naturalne sposoby.

Mąka kukurydziana

Zawarta w mące kukurydzianej skrobia skutecznie pochłania wilgoć. Jeśli dodatkowo poddasz mąkę procesowi opiekania, zadziała jeszcze skuteczniej. Jak to zrobić?

Potrzebujesz:

0,5 filiżanki mąki kukurydzianej

Ciepła woda

Czysty ręcznik

Piekarnik

Podgrzej piekarnik do 160 stopni. Wsyp mąkę na żaroodporny talerz, wstaw do piekarnika i piecz przez kilka minut, aż przybierze lekko brązowy kolor. Nie pozwól, by się przypaliła. Wetrzyj mąkę w stopy i pozostaw na 5-10 minut, następnie wytrzyj stopy czystym ręcznikiem. Po zabiegu umyj ręce.

Wietrzenie

Wspominaliśmy już, że ciepłe, wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów. Więc kiedy tylko to możliwe, chodź na boso, załóż sandałki zamiast pantofli. Jeśli twoje stopy nie wyglądają najlepiej, możesz nie być fanem pokazywania ich szerszej publiczności, ale warto się przemęczyć, bo dzięki temu szybciej je wyleczysz.

Kąpiel w jodopowidonie (PVP)

Jodopowidon jest lepiej znany pod nazwą Betadine. To mieszanka jodu z poliwinylopirolidonem, która jest używana jako środek dezynfekcyjny i antyseptyczny o szerokim spektrum działania – ma działanie bakteriobójcze, przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybiczne – pomaga w leczeniu zakażeń drożdżakami i pleśniakami. Kąpiel w roztworze PVP pomoże ci pozbyć się grzybicy stóp.

Uwaga: zabieg nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży.

Potrzebujesz:

Jodopowidon

Duża miska

Ciepła woda

Czysty ręcznik

Suszarka (opcjonalnie)

Napełnij miskę ciepłą wodą. Dodaj dwie filiżanki jodopowidonu na każdy litr wody. Mocz stopy w tym roztworze dwa razy dziennie po 20 minut. Po zabiegu upewnij się, że wytarłeś je do sucha.

Zanurzanie w wodzie utlenionej

Nadtlenek wodoru w 90% stężeniu jest wykorzystywany jako… paliwo rakietowe. Na szczęście jeśli cierpisz na grzybicę stóp, potrzebujesz tylko 3% roztworu, znanego powszechnie pod nazwą "woda utleniona". Pamiętaj, że używanie tego związku chemicznego może poszczypywać – szczególnie jeśli masz popękaną skórę.

Potrzebujesz:

0,5 litra wody utlenionej 3%

3,7 litra wody destylowanej

Zmieszaj wodę utlenioną z letnią wodą destylowaną. Mocz stopy w tym roztworze przez 20-30 minut rano i wieczorem, do czasu, aż twoja infekcja ustąpi. Pozwól, by stopy same wyschły. Upewnij się też, że używasz 3% wody utlenionej. Bardziej skoncentrowane roztwory nadtlenku wodoru nie przyspieszą procesu leczenia, a mogą podrażniać skórę.

Umyj i wytrzyj. Po prostu

Higiena i dobre osuszanie odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu zdrowia stóp. Codzienne mycie usuwa grzyby, a solidne ich osuszanie sprawia, że nie tworzysz środowiska, w którym mogłyby się rozwijać.

Potrzebujesz:

Mydło

Woda

Ręcznik

Suszarka do włosów (opcjonalnie)

Dwa razy dziennie umyj swoje stopy wodą z mydłem. Upewnij się, że docierasz do przestrzeni między palcami. Następnie dobrze wytrzyj stopy używając czystego miękkiego ręcznika. Grzybica stóp jest zaraźliwa, używaj więc ręcznika tylko raz i upierz go w wysokiej temperaturze. Jeśli masz wrażenie, że twoje stopy nie dają się solidnie wysuszyć, użyj suszarki do włosów.

Proszek do pieczenia do… butów

Proszek do pieczenia zabija bakterie i jest skutecznym środkiem grzybobójczym. Wsyp go do butów. Możesz też zrobić pastę i obłożyć nią zainfekowane stopy.

Potrzebujesz:

3 części proszku do pieczenia

1 część chłodnej wody

Umyj i osusz stopy. Zmieszaj proszek do pieczenia z wodą. Otrzymasz gęstą pastę. Delikatnie wetrzyj ją w stopy nie zapominając o miejscach pomiędzy palcami. Po wyschnięciu pasta będzie się kruszyła, więc łatwo ją usuniesz. Opłucz stopy chłodną wodą i ponownie starannie je osusz.

Nieprzyjemny zapach zabij cytryną

Płukanie stop sokiem z cytryny pomoże ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, który może pojawić się, kiedy cierpisz na grzybicę stóp.

Potrzebujesz:

0,5 filiżanki soku z cytryny

10 filiżanek chłodnej wody

Zanurz swoje stopy w tym roztworze na 10-15 minut 1-2 razy dziennie.

Nie zarażaj innych

Wiesz jak łatwo zarazić się grzybicą stóp i jak nieprzyjemnie z nią żyć. Nie pozwól, by się rozprzestrzeniała. Przestrzegaj następujących zasad.

  • Myj ręce po tym, jak dotykałeś swoich stóp.
  • Umyj wannę lub brodzik po kąpieli lub prysznicu, zastosuj środek antyseptyczny.
  • Nie korzystaj ze wspólnych ręczników.
  • Jeśli korzystasz z publicznego prysznica, załóż klapki.
  • Pierz skarpetki w wysokich temperaturach, nie zakładaj też skarpetek, które miałeś już na sobie.
  • Zmieniaj buty co kilka dni, odkażaj je antyseptycznym sprayem.
  • Jeśli pocą ci się stopy, zmieniaj buty kilka razy dziennie.
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama