Reklama

Naturalne metody, aby uzupełnić poziom oksytocyny w organizmie

Oksytocyna jest hormonem, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Ma ona wiele funkcji w organizmie człowieka. Ogólnie, oksytocyna wpływa na związek emocjonalny pomiędzy dzieckiem a mamą, oraz pomiędzy parterami. Poziom oksytocyny może wpływać na poczucie zaufania i pobudzenia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dla kobiet, oksytocyna jest niezbędna w trakcie porodu. Kontroluje ona częstotliwość i intensywność skurczów. Po porodzie, oksytocyna jest uwalniana w czasie karmienia piersią. U mężczyzn, oksytocyna w połączeniu z kobiecymi hormonami wyzwala silną potrzebę bliskości.

Reklama

Jak oksytocyna wpływa na zdrowie psychiczne?

Badania dotyczące związku pomiędzy prawidłowym poziomem oksytocyny, a uczuciem lęku i przygnębienia są ciągle prowadzone pod nadzorem specjalistów. Tak jak w przypadku innych hormonów, nieprawidłowy poziom oksytocyny może zachwiać prawidłowe działanie naszego organizmu. Naukowcy wciąż starają się rozwikłać czy istnieje związek pomiędzy niskim poziomem oksytocyny, a pewnymi uwarunkowaniami zdrowotnymi. Zmęczenie, przyrost masy ciała i uczucie osamotnienia są właśnie skutkiem niskiego poziomy oksytocyny.

Istnieje zależność pomiędzy wystąpieniem zaburzeń lękowych oraz depresji, a niskim poziomem oksytocyny. Depresja poporodowa w szczególności została powiązana z obniżonym poziomem oksytocyny w ciele kobiety. Starzenie się oraz zły stan nadnerczy czy też ciągłe uczucie zmęczenie i stres mogą również spowodować znaczne zmniejszenie poziomu tego hormonu. Regulowanie poziomu oksytocyny może być postrzegane, jako próba odizolowania się od świata i może być kojarzona z depresją lub uczuciem lęku.

Kilka sposobów, aby uzupełnić poziom oksytocyny w organizmie

Nie ma lekarstwa, ani suplementu diety, który pozwoliłby uzupełnić poziom oksytocyny w organizmie. Jedyne co można zrobić, to wypróbować naturalne sposoby na uzupełnienie poziomu oksytocyny. Metody te, mogą być również stosowane w celu pozbycia się lęku i depresji.

Seks

Nie bez przyczyny oksytocyna nazywana jest „hormonem miłości”. Oksytocyna w połączeniu z żeńskimi hormonami wyzwala u kobiet oraz u mężczyzn silną potrzebę bliskości oraz uczucie przywiązania do partnera. U mężczyzn połączenie oksytocyny i testosteronu powoduje również skutki uboczne, takie jak trudna do opanowania potrzeba snu po stosunku.

Trzymanie się za ręce i przytulajmy

Ludzie potrzebują kontaktu fizycznego z drugą osobą. Trzymanie się za ręce potęguje uczucie spokoju oraz pozwala zaspokoić potrzebę bliskości. Dlatego też, trzymanie za dłoń bliskiej osoby lub przyjaciela może wspomóc naturalną produkcję oksytocyny. Oprócz trzymania się za rękę, warto wypróbować od wieków znaną metodę na polepszenie humoru – przytulanie. Uścisk bliskiej osoby, pozwala poczuć się bezpiecznie oraz zagwarantować nam wyższe stężenie oksytocyny w organizmie.

Dajmy coś z siebie

Darowizny na cele charytatywne, dawanie prezentów oraz zapisanie się na wolontariat sprawia, że czujemy się dobrze. To uczucie wielkoduszności oraz tego, że ktoś może potrzebować naszej pomocy sprawia, że poziom oksytocyny wzrasta.

Pobaw się ze swoim pupilem

Korzyści wynikające z kontaktu z bliską Ci osobą są nam już znane, teraz czas, aby polepszyć kontakty ze swoim pupilem. Według badań zabawa ze zwierzęciem, może zapewnić nam taki sam efekt, jak podczas kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego też, warto bawić się ze swoim pupilem, sprawi to szczęście i jemu i nam.

Obejrzyj film ze zwierzętami

Jeśli nie masz w domu zwierzaka, to koniecznie obejrzyj film, w którym główną rolę grają słodkie zwierzaki. Oglądanie czegoś przyjemnego, pomoże Ci się odprężyć, a dzięki temu skutecznie zwiększysz poziom hormonu.

Poród

Nie od dziś wiadomo, że poród jest gwarancją podniesienia się poziomu oksytocyny w organizmie. Połączenie oksytocyny z szeregiem innych hormonów podczas porodu powoduje natychmiastową więź pomiędzy matką, a dzieckiem. To samo dzieje się w momencie, kiedy zaczynamy karmić dziecko piersią. Ważne jest, aby poziom oksytocyny był właściwy, ponieważ zbyt niski poziom hormonu może skutecznie utrudniać wytwarzanie odpowiedniej ilości mleka.

Masaż oraz medytacja

Wykupienie pełnego pakietu masaży to najlepsze co możesz zrobić dla swojego ciała, szczególnie jeśli jesteś narażona na ciągły stres. Jeśli chcesz również dogodzić swojej duszy, zacznij medytować. Połączenie masażu i medytacji to idealny sposób, aby wspomóc produkcję oksytocyny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama