Reklama

Najczęstsze choroby nerek i ich objawy

Obok wątroby nerki są największym "odtruwaczem" naszego organizmu. Warto się o nie troszczyć, by spełniały swoje funkcje filtrujące. Gdy zaczynają szwankować, dochodzi do zaburzeń, które objawiają się na kilka sposobów. Kamica nerkowa, zapalenie odmiedniczkowe, czy kłębkowe zapalenie nerek - to najczęstsze choroby tego organu. Jakie są ich objawy? Jak powinno wyglądać leczenie?

Kamica nerkowa

Zazwyczaj chorują na nią mężczyźni, zwłaszcza po 50. roku życia. Kamicy towarzyszy często kolka nerkowa. Jest to bardzo silny jednostronny ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do pachwiny i narządów płciowych. Dodatkowo występują nudności, wymioty, wzdęcia oraz parcie na mocz. Niekiedy po ataku podnosi się ilość leukocytów we krwi.

W czasie napadu kolki trzeba zażyć leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Pomaga też ciepła kąpiel, przyłożenie gorącego termoforu lub poduszki elektrycznej na okolicę lędźwiową oraz picie dużej ilości płynów.

Zapalenie odmiedniczkowe

Z tym problemem borykają się głównie kobiety, ponieważ mają szerszą i krótszą cewkę moczową. To ułatwia wnikanie bakterii, przemieszczających się przez moczowody właśnie do nerek. W ten sposób niszczą komórki i powodują powstawanie blizn. Wielokrotne nawroty zakażenia prowadzą do niewydolności tego organu. Choroba przebiega burzliwie i objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, gorączką, dreszczami, parciem na mocz, bólami brzucha i wymiotami. W takiej sytuacji trzeba natychmiast wykonać posiew moczu z antybiogramem. Wynik badań pomoże lekarzowi ustalić, jaki antybiotyk podać. Osoby z nawracającymi zakażeniami nerek powinny przyjmować dużo płynów. Zaleca się również jedzenie żurawiny lub stosowanie preparatów z jej zawartością. Pomoże także dobrze dobrana szczepionka.

Kłębkowe zapalenie nerek

Może być następstwem ropnej anginy paciorkowcowej bądź towarzyszyć niektórym chorobom – jedną z nich jest toczeń. Często jednak kłębkowe zapalenie nerek występuje bez przyczyny. Początkowo rozwija się bezobjawowo i podstępnie, nie wskazując na obszar choroby. Układ odpornościowy produkuje przeciwciała niszczące własne nerki.

Efektem jest duża utrata białka z moczem, co powoduje obrzęki całego ciała, zaburzenia elektrolitowe, zakwaszenie organizmu i zatrucie go produktami metabolizmu białek – mocznikiem oraz kreatyniną. W leczeniu choroby stosuje się wysokie dawki sterydów oraz używane w onkologii cytostatyki. Kłębkowe zapalenie nerek jest najczęstszą przyczyną przeszczepów nerek.

Gdy leczenie farmakologiczne nie wystarcza...

... wtedy konieczna jest dializoterapia. To, niestety, jedyna metoda, która stwarza możliwość przeżycia w oczekiwaniu na przeszczep nerki. Wiąże się ona z częstymi wizytami w szpitalu. Zazwyczaj pacjent musi stawiać się co 2-3 dni. Zabieg polegający na oczyszczaniu nerek z toksycznych substancji, które nie są wydalane z moczem, trwa około 4 godzin.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama