Reklama

Nadciśnienie tętnicze: Przyczyny, objawy i leczenie

O nadciśnieniu tętniczym mówi się, że "zabija po cichu". Wyniszcza układ krążenia i przyczynia się do udaru, zawału i niewydolności serca. Wbrew pozorom wcale nie dotyka jedynie starszych i otyłych ludzi, zmagają się z nim coraz młodsze osoby. Szacuje się, że w Polsce na nadciśnienie choruje aż 9 milionów osób, ale nawet jedna trzecia nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak objawia się nadciśnienie tętnicze, jakie są jego przyczyny i na czym polega leczenie? Dowiedz się, jaką dietę stosować przy nadciśnieniu.

Reklama

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie są jego przyczyny?

Nadciśnienie stwierdza się, kiedy ciśnienie tętnicze przekracza dopuszczalne normy, czyli 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego lub 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Idealna wartość to 120/80 mm Hg. Lekarzom wciąż nie udało się ustalić jednoznacznych przyczyn nadciśnienia. Podejrzewa się, że dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne – schorzenie często występuje rodzinnie. Ryzyko nadciśnienia wzrasta też u osób starszych i otyłych, ale warto wiedzieć, że choroba coraz częściej atakuje nawet bardzo młodych i szczupłych ludzi, a nawet dzieci (wtedy jednak winna jest duża nadwaga, otyłość lub choroby przewlekłe).

Objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze długo nie daje objawów lub są one bagatelizowane. Pierwsze symptomy to tzw. tępy, uciskowy ból i zawroty głowy. Wiele osób skarży się też na problemy z zasypianiem i złą jakość snu, a w ciągu dnia na drażliwość i podenerwowanie. Niestety często chorzy nie zwracają się do lekarza, a niepokojące objawy wiążą z przemęczeniem, stresem i szybkim tempem życia. Jeśli jednak zaczynamy odczuwać duszności, przewlekłe zmęczenie i kołatanie serca, jak najszybciej powinniśmy się zgłosić do lekarza. Nieleczone nadciśnienie potajemnie wyniszcza układ krążenia i obciąża serce. Z czasem prowadzi do udaru, zawału i niewydolności krążeniowej.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Leczenie nadciśnienia tętniczego uzależnione jest od stopnia jego zaawansowania. Niewielkie przekroczenia norm przy braku innych chorób przewlekłych da się wyeliminować za pomocą właściwej diety i zdrowego trybu życia. Pomóc może samo pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Lekarze podkreślają też, że zbawienny wpływ na serce i cały układ krążenia ma regularna aktywność fizyczna. Jazda na rowerze, szybki spacer, pływanie, bieganie czy jazda na rolkach poprawiają kondycję, zwiększają wytrzymałość organizmu, przyspieszają metabolizm, a jednocześnie stymulują wydzielanie hormonów, które m.in. wzmacniają naczynia krwionośne i regulują ciśnienie tętnicze.

Zaawansowane nadciśnienie, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu otyłość i choroby przewlekłe (np. cukrzyca), wymaga leczenia farmakologicznego. Pacjenci przyjmują leki, które wzmacniają układ krwionośny, rozrzedzają krew i obniżają ciśnienie. Lekarze podkreślają jednak, że nawet w przypadku przyjmowania leków kluczowa jest również odpowiednia dieta.

Dieta przy nadciśnieniu tętniczym

Osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny zrezygnować z ciężkostrawnych i tłustych posiłków. Zabronione są przede wszystkim produkty zawierające nasycone kwasy tłuszczowe, czyli tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Wyeliminować z diety należy kiełbasę czy smalec, a mocno ograniczyć czerwone mięso (wieprzowina, wołowina). Podstawę odżywiania się powinny stanowić warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty oraz chudy nabiał i mięso (niskotłuszczowe jogurty, twarogi oraz drób). W diecie nie może też zabraknąć produktów, które najskuteczniej wzmacniają serce i naczynia krwionośne, a w dodatku obniżają poziom cholesterolu. Zalicza się do nich tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, sardynki), orzechy, produkty sojowe, a także niektóre warzywa i owoce: pomidory, paprykę, buraki czerwone, czosnek, granaty, porzeczki czy kiwi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama