Reklama

Na co pomoże widłak goździsty?

Widłak goździsty jest rośliną trującą, ale pozyskiwany z niej pyłek zarodnikowy wykazuje szerokie działanie lecznicze. Zawiera związki lipidowe, kwas widłakowy, kwas jabłkowy, sterole, celulozę oraz sole mineralne. Taki skład gwarantuje, że ta roślina może stanowić remedium na wiele dolegliwości. W jakich schorzeniach widłak goździsty okazuje się bardzo pomocny? Kto może po niego sięgnąć? Jak przygotować zdrowotny napar na jego bazie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Reklama

Czym jest widłak goździsty?

Widłak goździsty to roślina płożąca, która rośnie w klimacie umiarkowanym. W Polsce jest również często spotykana; preferuje gleby suche i równocześnie zacienione. Wyglądem może przypominać mech; posiada zielone rozłożyste pędy, które mają nawet do dwóch metrów długości. Widłak jest trujący, ale zdrowotne właściwości posiadają kłosy, które dojrzewają od czerwca do sierpnia. Jest pod częściową ochroną gatunkową, dlatego nie poleca się jego samodzielnych zbiorów. W celach medycznych najlepiej zaopatrywać się w tę roślinę w sklepach zielarskich i aptekach.

Jakie właściwości ma widłak goździsty?

W medycynie ludowej widłak goździsty jest wykorzystywany w leczeniu artretyzmu, zaparć oraz hemoroidów. Można go stosować wewnętrznie, pijąc napar albo zewnętrznie, posypując pyłkiem zmienione chorobowe miejsca. Przypisuje się mu również działanie antybakteryjne, moczopędne, żółciopędne oraz rozkurczowe. Napar z widłaka pomoże w schorzeniach układu moczowego. Pity regularnie skutecznie dezynfekuje, dlatego szybko leczy zapalenia pęcherza oraz usuwa kamienie i piasek w nerkach. Roślina ta wspomaga walkę o zdrową wątrobę; może być między innymi wykorzystywana w leczeniu marskości wątroby. Widłak goździsty pomaga ponadto przy bolesnych skurczach mięśni. Regularne picie naparu niweluje też męczące duszności. Pozyskiwany z rośliny pyłek może być stosowany jako zasypka dezynfekująca i regenerująca skórę. Pomocna okaże się podczas odparzeń oraz odleżyn. Łagodzi stany zapalne, takie jak trądzik i wysypka. Ponadto zaleca się spożywanie preparatu z tej rośliny w schorzeniach narządów płciowych, a szczególnie podczas bólu jąder.

Jak stosować widłaka goździstego?

W celach medycznych zaleca się spożywanie naparu z pyłku kupionego w aptece albo w sklepie zielarskim. Jego przygotowanie jest niezwykle proste. Łyżeczkę widłaka należy zalać wrzącą wodą i zaparzać całość kilka minut pod przykryciem. Najlepiej miksturę spożywać przed śniadaniem, pijąc ją małymi łykami. W leczeniu zmian skórnych można stosować proszek pozyskiwany z tej rośliny, a dodatkowo niektóre zmiany skórne można przemywać otrzymanym naparem.

Przeciwwskazania w stosowaniu widłaka goździstego

Widłaka goździstego nie poleca się kobietom w ciąży, młodym mamom karmiącym piersią oraz małym dzieciom. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia oraz borykające się z przewlekłymi schorzeniami układu pokarmowego (szczególnie z nieżytem jelit) również nie powinny spożywać preparatów wyprodukowanych na bazie tej rośliny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama