Reklama

Mrowienie i drętwienie rąk: Ćwiczenia przynoszące ulgę

Drętwienie i mrowienie rąk to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Nie jest ona bolesna, ale może powodować dyskomfort, gdyż czujemy się wówczas, jakby ktoś zabrał nam rękę. Przyczyny tej przypadłości mogą być różne, choć jako te najczęstsze wymienia się: niedobór magnezu oraz siedzący tryb życia. Pomóc może zmiana stylu życia, ale także regularne ćwiczenia, które nie tylko przyniosą ulgę naszym rękom, ale zapobiegną również ponownemu mrowieniu. Podpowiadamy trzy najskuteczniejsze.

Rozgrzewka

Przed każdym ćwiczeniem należy wykonać kilkuminutową rozgrzewkę. Sprawdzą się krążenia nadgarstkami i ramionami, pompki, a także podnoszenie ciężarków. Krew w rękach powinna zacząć szybciej płynąć. Każde ćwiczenie należy wykonywać powoli i starannie. Nie mogą sprawiać one bólu. Po rozgrzewce potrzebujemy kilku minut odpoczynku i możemy zabierać się za ćwiczenia.

Ćwiczenie pierwsze: Naciskanie dłońmi na blat

To ćwiczenie pozwoli rozciągnąć ręce na całej długości i pobudzić w nich krążenie krwi. Jest bardzo proste. Należy stanąć przed stołem i oprzeć się dłońmi o jego blat, ale tak, by palce były zwrócone do tułowia. Ręce powinny być wyprostowane, a odległość między dłońmi nie powinna być większa niż 15 centymetrów. W takiej pozycji należy wytrzymać około dwie minuty, następnie zrobić przerwę i powtórzyć ćwiczenie.

Ćwiczenie drugie: Zahaczenie drzwi

Z kolei to ćwiczenie przyspieszy krążenie krwi w całym organizmie, dzięki czemu ręce będą zdecydowanie rzadziej drętwieć. By go wykonać, należy stanąć bokiem przy otwartych drzwiach i oprzeć o nie rękę zgiętą w łokciu, lekko wysunąć do przodu nogę i wypiąć klatkę piersiową. W takiej pozycji należy napinać ciało przez około dwie minuty. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy zmieniając nogę i rękę przy każdym powtórzeniu.

Ćwiczenie z kijem

Ostatnia propozycja to ćwiczenie rozciągające ręce na całej długości i poprawiające krążenie krwi w organizmie. Do jego wykonania potrzebne będą:

- kij o długości około jednego metra;

- taboret.

Jak wykonać ćwiczenie?

Należy usiąść prosto na krześle, złapać kij dłońmi na końcach i podnieść lekko napięte ręce do góry. Odległość pomiędzy dłońmi i ramionami powinna być podobna. Kij należy powoli podnosić, a następnie opuszczać, jednocześnie pamiętając o utrzymaniu prostych pleców. Ćwiczenie powinno zostać powtórzone około 10 razy.

Stosując wyżej przedstawione ćwiczenia kilka razy w tygodniu, można zapobiec drętwieniu rąk, a także znacząco poprawić krążenie krwi w organizmie. Tego rodzaju aktywność fizyczna jest zalecana szczególnie osobom chorującym na artretyzm i reumatyzm.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama