Reklama

Klasterowy ból głowy - przyczyny, leczenie

Krótkotrwałe (15-80 minut) napadowe bóle z jednej strony głowy, za gałką oczną i w skroni, trwające krótko i powiązane z łzawieniem (często też wysiękiem z nosa), nazywane są bólami klasterowymi. Atakują rzadziej niż migrena, ale są równie męczące. Ich nazwa pochodzi od angielskiego słowa cluster – skupisko – bo ogniskują się w jednym miejscu.

Reklama

Przyczyny klasterowego bólu głowy

Ich przyczyną jest nadmierne rozszerzenie tętnicy szyjnej zewnętrznej, zawsze tylko po jednej stronie głowy. Nie wiadomo, co wywołuje to zaburzenie, przypuszczalnie ma ono źródło w nadmiernym wydzielaniu jednego z hormonów – histaminy.

Leczenie

Gdy bóle pojawiają się często, konieczna będzie wizyta u lekarza neurologa. Po potwierdzeniu diagnozy przepisze on receptę na leki neurologiczne skutecznie uśmierzające bóle klasterowe. Ponadto może zalecić codziennie zażywanie łagodnych leków uspokajających.

Dodatkowe zalecenia

Unikaj stresów. Pamiętaj, że wzrost napięcia psychicznego jest jednym z czynników sprzyjających napadowym bólom głowy. Naucz się walczyć ze stresem za pomocą prostych technik, np. serii głębokich oddechów lub ćwiczeń rozluźniających mięśnie karku.

W okresach nadmiernego pobudzenia nerwowego wspomagaj się środkami ziołowymi.

Zrezygnuj z pokarmów zwiększających wydzielanie histaminy w organizmie - alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina lub szampana; serów żółtych, w tym parmezanu, oraz serów pleśniowych; owoców morza, sosu rybnego; surowych wędlin, np. bekonu, salami, szynki parmeńskiej; szpinaku, bakłażanów, orzechów (uwaga na fistaszki).

Unikaj miejsc, w których możesz być drażniona silnymi zapachami. Ostrożnie używaj perfum i środków chemicznych.

Pamiętaj, że napad bólu może wywołać oślepienie silnym światłem, długie oglądanie telewizji, jak również hałas.

Gdyby, mimo przestrzegania powyższych zaleceń, bóle utrzymywały się, pomóc może terapia tlenem oraz zabieg polegający na ostrzyknięciu lekami przeciwbólowymi nerwu odpowiedzialnego za dolegliwość.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama