Reklama

Jeśli cierpisz na nadciśnienie, tych sześć produktów może cię uratować

Ciśnienie krwi jest ściśle związane z siłą i ilością uderzeń serca oraz ze średnicą i poziomem elastyczności ścian żył. Nadciśnienie pojawia się wtedy, gdy ciśnienie krwi nadmiernie je uciska. Jeśli nie podejmie się w takim przypadku odpowiedniej terapii, pacjent może zacząć chorować na serce, doznać zawału lub udaru. Grozi mu również niewydolność nerek.

Kiedy mówi się o nadciśnieniu?

Kiedy krew pompowana jest przez serce z odpowiednią częstotliwością, ciśnienie krwi pozostaje na prawidłowym poziomie. Jego odpowiednią wysokość określa się zarówno ze względu na wiek, jak i na płeć, jednak przyjmuje się, że jeśli przekracza 140/90, to jest to wartość alarmująca i świadcząca o nadciśnieniu. Nadciśnienie krwi możemy odziedziczyć w genach, ale choroba ta wywoływana jest też często przez alkoholizm, brak aktywności fizycznej, stres, otyłość, nadmierne spożywanie soli, regularne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, długotrwałe zażywanie leków przeciwbólowych, a także choroby nerek. Nadciśnienie często leczone jest przy pomocy leków dostępnych w aptece, jednak istnieje wiele naturalnych środków, które mogą być pomocne w leczeniu tego schorzenia. A oto kilka z nich:

Cytryny

Cytryny zawierają dużą ilość witaminy C oraz przeciwutleniaczy, które łagodzą efekty szkodliwego działania wolnych rodników. Pomagają też w zmiękczaniu naczyń krwionośnych, co ma duże znaczenie w terapii nadciśnienia. Wystarczy wypijać przy każdej okazji szklankę wody z sokiem z cytryny. Nie tylko pomoże zmniejszyć ciśnienie, ale także pozwoli na lepsze nawodnienie organizmu.

Pestki arbuza

Substancje znajdujące się w pestkach arbuza wykazują właściwości, które pozwalają na rozszerzanie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, obniżanie ciśnienia krwi. Pestki można zmielić na proszek i dodawać do napojów.

Czosnek

Spożywanie czosnku powoduje w organizmie zwiększenie produkcji siarkowodoru i tlenku azotu, które wywołują rozkurczanie się naczyń krwionośnych i normalizowanie ciśnienia krwi. Czosnek można dodawać do potraw lub zjadać dwa ząbki rano na pusty żołądek.

Banany

Potas zawarty w bananach zmniejsza negatywne skutki działania sodu. Zjadanie codziennie świeżych bananów to doskonały pomysł w przypadku osób cierpiących na nadciśnienie.

Woda kokosowa

Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny wypijać codziennie co najmniej 8 szklanek wody. Można jednak zawsze zastosować bardziej apetyczną alternatywę i pić wodę kokosową. Jest ona bogata w witaminę C, potas i magnez. Wszystkie te składniki wykazują korzystne działanie w normalizowaniu ciśnienia krwi.

Seler

Warzywo to stanowi bogate źródło składnika o nazwie butylphthalide (3-N-butylphthalide), który wykazuje skuteczne działanie w zmniejszaniu ciśnienia krwi. Wpływa na rozkurcz naczyń krwionośnych i zapewnia prawidłowy przepływ krwi. Składniki selera wykazują też właściwości pozwalające zredukować stres, który jest najczęstszą przyczyną rozwoju nadciśnienia. Aby wykorzystać niezwykłe działanie jego składników, warto zjadać codziennie co najmniej jedną łodyżkę selera naciowego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama