Reklama

Jakie zioła na zapalenie spojówek?

Czerwone, piekące oczy, uczucie piasku pod powiekami, ropna, uniemożliwiająca prawidłowe widzenie wydzielina. To tylko niektóre objawy zapalenia spojówek. Na szczęście ulgę w dolegliwościach przyniosą nam ziołowe kompresy, m.in. z babki lancetowatej, bławatka oraz szałwii. Jak je przygotować? Tego dowiesz się z dalszej lektury.

Napar z babki lancetowatej

Prostym sposobem na zapalenie spojówek lub brzegów powiek jest napar z babki lancetowatej. 1/2 łyżki suszonych liści należy zalać wrzątkiem, odstawić na kilkanaście minut i przecedzić.

Po rozcieńczeniu pół na pół z wodą możemy nasączyć kompresy (np. płatki kosmetyczne) lub przemywać nim oczy kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie.

Działanie babki lancetowatej porównywane jest do działania antybiotyków. Babkę lancetowatą kupisz bez recepty i zapłacisz dużo mniej.

Kompresy z bławatka

Wymieszaj dokładnie po 4 łyżki kwiatów chabru, 3 łyżki ziela świetlika i 2 łyżki kwiatów rumianku. 2 łyżki mieszanki zalej 1 szklanką wrzątku. Przykryj i odstaw na 30 min, a potem przecedź. Przykładaj ciepłe waciki nasączone naparem na oczy kilkakrotnie w ciągu dnia. Zioła mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Napar szałwiowy

W takiej sytuacji pomaga przemywanie oczu letnim naparem szałwiowym. Dwie łyżeczki ziela zalej połową szklanki wrzątku i parz przez 10 minut.

Odstaw, by "lekarstwo" wystygło. Następnie przecedź napar, zwilż wacik lub płatek kosmetyczny i przemyj oczy. Stosuj 3-4 razy dziennie, póki zapalenie nie minie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama