Reklama

Jakie zioła na ból brzucha?

Bóle brzucha najczęściej dają nam o sobie znać, gdy przesadzimy z ilością jedzenia, nadmiernie się zestresujemy lub zmagamy się z nieżytami jelit czy żołądka oraz dolegliwościami towarzyszącymi zespołowi napięcia przedmiesiączkowego czy menstruacji. W kłopotliwej sytuacji z pomocą z pewnością przyjdą nam zioła, które dzięki zawartym w nim substancjom czynnym biologicznie pobudzają siły obronne organizmu. Przyrządzane na ich bazie napary działają niejednokrotnie równie skutecznie jak leki, a przy tym nie wywołują skutków ubocznych. Jakie zioła zastosować na konkretny ból brzucha? Poniżej wskazówki.

Mięta pieprzowa najlepsza na bóle brzucha

Czujesz, że się przejadłeś i odczuwasz nadmierny ciężar w żołądku? Sięgnij po herbatkę z mięty pieprzowej. To naturalne remedium na rozmaite bóle. Miętę pieprzową warto mieć w swojej domowej apteczce, bo wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci, a tym samym stymuluje proces trawienia. Aromatyczny ziołowy napar skutecznie zwalcza również objawy towarzyszące dolegliwościom układu pokarmowego, w tym bólom brzucha - niweluje między innymi wzdęcia, odbijanie, utrudnione oddawanie gazów. Pijąc regularnie herbatkę z mięty pieprzowej, naturalnie zapobiegasz zastojom w pęcherzyku żółciowym.

Jak przyrządzić herbatkę z mięty pieprzowej?

Łyżkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku, pozostaw pod przykryciem na około kwadrans. Pij po ćwierć szklanki po każdym posiłku do czasu, aż poczujesz się lepiej.

Ale uwaga! Herbatki z mięty nie pijemy, gdy oprócz bólu brzucha zmagamy się ze zgagą, gdyż możemy ją nasilić.

Melisa najlepsza dla wrzodowców

Melisa największą popularność zyskała dzięki swoim właściwościom uspokajającym. Okazuje się jednak, że może nam przynieść ulgę w niejednej chorobowej sprawie i nie tylko ukoi skołatane nerwy, ale też skutecznie złagodzi skurcze żołądka. Napar sporządzany na bazie melisy pomaga także podczas menstruacji. Badania wskazują, że składniki zawarte w liściach melisy (między innymi kwas kawowy) przeciwdziałają rozwojowi bakterii, w tym także helicobacter pylori, która zaliczana jest do najczęstszych przyczyn rozwoju wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Ponadto napar z melisy zmniejsza bóle towarzyszące zespołowi jelita drażliwego.

Jak przyrządzić napar z melisy?

Łyżeczkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem przez około kwadrans. Napar pij w południe i wieczorem. Najlepiej po posiłku.

Krwawnik na nieżyty żołądka i jelit

Ziele krwawnika zawiera dużo dobroczynnych flawonoidów, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych oraz moczowych. Dzięki temu zioło jest skuteczne także w walce z bólami brzucha wywołanymi skurczem jelit lub kolką jelitową. Ponadto napar sporządzany na bazie tego zioła łagodzi bóle podbrzusza związane z zaburzeniami miesiączkowania.

Jak przyrządzić napar na bazie krwawnika?

Łyżeczkę suszonego ziela zalej szklanką wrzącej wody. Pozostaw pod przykryciem na ok. 15 minut. Następnie przecedź. Pij taki napar 2-3 razy dziennie. Warto pamiętać, że związki gorzkie zawarte w krwawniku pobudzają apetyt.

Rumianek najlepszy na nieżyty żołądka

Rumianek wykazuje szereg zdrowotnych zdolności. Medycyna naturalna docenia go przede wszystkim za jego właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwuczuleniowe. W ziołolecznictwie wykorzystywany jest do leczenia bólu brzucha towarzyszącego kuracji antybiotykami, nieżytom żołądka czy jelit oraz nietolerancji pokarmowej.

Silne, skurczowe bóle brzucha skutecznie złagodzi napar przyrządzany na bazie rumianku rzymskiego – krewniaka pospolitego. Bez problemu znajdziemy go w sklepach zielarskich. Warto nadmienić, że rumianek - m.in. dzięki bogatej zawartości flawonoidów i pochodnych substancji roślinnej zwanej kumaryną, działa również przeciwskurczowo i wiatropędnie.

Jak przyrządzić napar z rumianku?

Dwie łyżeczki suszonych kwiatów rumianku zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem przez około kwadrans. Przecedź. Naparem możesz pić zamiast zwykłej herbaty.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama