Reklama

Jakie zabiegi na oczy uratują twój wzrok?

Coraz bardziej zaawansowane metody operacyjne nie tylko pozwalają zapomnieć o codziennym obowiązku zakładania soczewek kontaktowych czy noszeniu okularów. Pomagają również w leczeniu znacznie poważniejszych chorób, które grożą nawet całkowitą utratą wzroku. Większość z nich przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym: oznacza to, że jeszcze tego samego dnia (najczęściej po 2–3 godzinach) można wyjść do domu. Dowiedz się, na czym polegają najbardziej popularne metody i jakich efektów możesz się po nich spodziewać.

Reklama

Wady wzroku: kilka opcji do wyboru

Zabieg laserowy koryguje krótkowzroczność do -10 dioptrii, dalekowzroczność do +6 dioptrii oraz astygmatyzm do 6 dioptrii. Wiązka lasera tak zmienia kształt rogówki, by widziany obraz był wyraźny.

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja u okulisty i badania, m.in. dna oka, ostrości, określające szczegóły powierzchni rogówki. Na ich podstawie specjalista dobierze najlepszą dla ciebie opcję zabiegu (np. LASIK, LASEK, FEMTOLASIK).

Jak się przygotować? Na 4 tygodnie przed zabiegiem zamień soczewki na okulary. Dobę przed operacją – rezygnujemy z makijażu i... alkoholu (wysusza śluzówkę oka). W dniu zabiegu dokładnie umyj twarz, włosy i ciało. Włóż wygodne ubranie. Musisz być całkowicie zdrowa.

Jak przebiega? Lekarz aplikuje znieczulenie miejscowe w postaci kropel. Zabieg nie boli i trwa kilkanaście minut, a samo naświetlanie laserem trwa kilkadziesiąt sekund.

Powrót do formy. Okulista przepisze krople przyspieszające gojenie do stosowania w domu. Warto mieć pod ręką środki przeciwbólowe, bo uczucie pieczenia i ból oka mogą utrzymywać się ok. 2-3 dni (zwłaszcza po metodzie LASEK). Pojawia się światłowstręt, dlatego konieczne są okulary przeciwsłoneczne. Przez kilka dni po zabiegu nie można prowadzić samochodu i pracować przy komputerze, trzeba też unikać wysiłku.

Koszt leczenia: Zabieg nie jest refundowany. Koszt: od ok. 1,5 tys. zł do ok. 4 tys. zł za jedno oko.

Zaćma: za pomocą ultradźwięków

Z wiekiem soczewka oka traci swą przejrzystość. Dlatego na zaćmę najczęściej cierpią osoby starsze. Ale choroba może dotknąć każdego (np. wskutek urazu oka). Objawem zaćmy jest stałe pogarszanie się wzroku, utrudniające codzienne czynności. Jedyną metodą, by poprawić widzenie, jest operacja.

Jak przebiega? Jeszcze do niedawna operacja zaćmy była dość inwazyjna – pobyt w szpitalu trwał kilka dni. Dziś sam zabieg trwa ok. 20 minut (w znieczuleniu miejscowym). Lekarz usuwa zmętniałą soczewkę (z pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki) i wszczepia sztuczną.

Powrót do formy. Jeszcze tego samego dnia pacjent wraca do domu, a w ciągu 72 godzin – do normalnego funkcjonowania.

Koszt leczenia: Zabieg i najprostsza soczewka (jednoogniskowa) są refundowane. W prywatnej klinice zapłacimy od 2 tys. za oko.

Retinopatia: terapia laserem

Najczęstszym powikłaniem cukrzycy jest retinopatia, czyli uszkodzenie siatkówki. Powstaje wskutek zarastania światła drobnych naczyń siatkówki i w konsekwencji ich obumierania. Pacjenci mogą nie zdawać sobie sprawy z choroby i trafiają do okulisty, gdy dochodzi do powikłań: krwotoku do ciała szklistego, odwarstwienia siatkówki, obrzęku plamki. U części chorych zmiany można powstrzymać wykonując kilka sesji z użyciem lasera (tzw. panfotokoagulację).

Jak przebiega? Po znieczuleniu kroplowym lekarz zakłada na rogówkę soczewkę umożliwiającą wgląd w dno oka. Następnie naświetla je laserem.

Powrót do formy. Po zabiegu wzrok stopniowo się poprawia. Aby zachować widzenie chorzy na cukrzycę muszą jednak być pod stałą opieką okulisty, kontrolować ciśnienie i poziom cukru. Nie należy zwlekać z decyzją o zabiegu z użyciem lasera.

Koszt leczenia: Zabieg jest refundowany ze skierowaniem od okulisty. Prywatnie jedna sesja kosztuje ok. 250 zł.

Stożek rogówki: lecznicze promienie

Choroba polega na zniekształceniu i uwypukleniu się rogówki. Dotyka zwykle jedno oko, powodując szybkie pogarszanie się wzroku (np. pogłębiający się astygmatyzm). Niepokojące objawy to również swędzenie i zaczerwienienie oka. Jak najszybciej zgłoś się do okulisty. Objawy choroby powstrzyma nowoczesny zabieg (tzw. cross-linking).

Jak przebiega? Najpierw oko jest znieczulane i zakraplane wit. B2. Potem przez kilka minut jest ono naświetlane promieniami UV, które modelują rogówkę, redukując stożek.

Powrót do formy. Przez kilka tygodni trzeba przyjmować specjalne leki (może pojawić się duży światłowstręt). Efekty zabiegu są widoczne po około miesiącu.

Koszt leczenia: Zabieg nie jest refundowany. Cena operacji: od 2,2 tys. zł za jedno oko.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama