Reklama

Jakie właściwości lecznicze posiada grubosz – drzewko szczęścia?

Grubosz, potocznie nazywany drzewkiem szczęścia, zyskał popularność jako roślina zapewniająca sukcesy i pomyślność. Według zasad feng shui emituje pozytywną energię i poprawia nastrój. Znawcy roślin mają na ten temat odrębne zdanie i twierdzą, że grubosz to jedna z roślin, które nocą wytwarzają tlen, a pochłaniają dwutlenek węgla. Drzewko szczęścia warto więc mieć w sypialni – poprawi jakość powietrza także dzięki temu, że pochłania toksyny i zanieczyszczenia. To jednak nie koniec zalet grubosza. Okazuje się, że ta wyjątkowa roślina ma szereg właściwości leczniczych.

Grubosz na ból gardła

Grubosz wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomoże uporać się z bólem gardła i migdałków. Wystarczy, że przygotujemy płukankę na bazie soku z 10 liści rośliny – należy rozpuścić go w szklance ciepłej wody. Mieszanką płuczemy gardło co trzy godziny.

Grubosz na wrzody

Liście grubosza łagodzą też objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Dwa listki wystarczy powoli żuć co rano.

Grubosz na żylaki

Grubosz będzie też wsparciem w walce z żylakami. 20 liści rośliny wystarczy umyć i zmiksować – gęsty płyn trzeba następnie przelać do ciemnej butelki i zalać szklanką wódki. Całość odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie miksturę możemy wcierać w skórę z żylakami – najlepiej codziennie przez miesiąc.

Grubosz na ból stawów

Liście grubosza (ok. 15 szt.) warto też zmiksować na papkę. W ten sposób zyskamy naturalną maść o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Będzie pomocna przy bólach stawów – wystarczy wcierać ją w bolące miejsca, przykryć gazą i owinąć bandażem na kilka godzin.

Grubosz na opryszczkę i skaleczenia

Grubosz zawiera też substancje przyspieszające regenerację skóry i gojenie się ran. Sok z liści warto wetrzeć w skaleczenie czy miejsce ukąszenia owada. Będzie też pomocny w zwalczaniu opryszczki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama