Reklama

Jakie są powikłania po grypie i jak je leczyć?

Grypa zaczyna się nagle, dreszczami, gorączką, bólem w kościach, mięśniach, klatce piersiowej. Gdy dolegliwości utrzymują się dłużej niż tydzień, nasilają się lub pojawiają się nowe, trzeba iść do lekarza. Może bowiem dojść do tzw. powikłań pogrypowych. Zazwyczaj dają o sobie znać po kilkunastu dniach od zachorowania. Do najczęstszych powikłań po grypie zaliczamy zapalenie płuc, oskrzeli, ucha, zatok lub mięśnia sercowego. Sprawdź jakie są ich objawy i dowiedz się co robić, gdy już się przytrafią.

Reklama

Zapalenie oskrzeli

Choroba wywołuje napadowy, męczący kaszel. Może wystąpić ból w piersiach, duszności i ogólne złe samopoczucie.

Co robić?

Pozostać w domu. Przyjmować leki przeciwgorączkowe, wykrztuśne i ewentualnie przeciwkaszlowe. Pomagają inhalacje. Jeśli mimo leczenia pojawi się ropna wydzielina, trzeba iść do lekarza.

Zapalenie płuc

Pojawiają się dreszcze, gorączka (nawet do 40°C), duszność. Kaszel zmienia się z suchego na wilgotny z odkrztuszaniem wydzieliny, która może zawierać ślady krwi lub ropę. Chory jest osłabiony, może się pocić, skarżyć na ból w klatce piersiowej, zwłaszcza po bokach.

Co robić?

Konieczny jest rentgen klatki piersiowej. Potwierdzi rozpoznanie i oceni rozległość choroby. Leczenie polega głównie na stosowaniu antybiotyków.

Zapalenie ucha

W uchu środkowym pojawia się uczucie pełności i silny ból, zwłaszcza przy łykaniu śliny i jedzenia. Mogą pojawić się szmery przy ziewaniu, stany podgorączkowe lub gorączka, wyciek z ucha, pogorszenie słuchu.

Co robić?

Konieczna jest antybiotykoterapia. Podaje się też leki przeciwbólowe i krople do uszu i nosa z efedryną, która obkurcza błonę śluzową i wspomaga leczenie stanów zapalnych. Jeśli w uchu gromadzi się płyn, lekarz usuwa go przez nacięcie błony bębenkowej.

Zapalenie zatok

Infekcja wywołuje rozpierający ból głowy w okolicy czoła lub nosa. Nasila się on przy schylaniu, kaszlu, wysiłku fizycznym. Pojawia się złe samopoczucie, ucisk w okolicy policzków, czasem obrzęk pod oczodołami, a także gorączka, silny katar i kaszel wskutek spływania wydzieliny po tylnej stronie gardła.

Co robić?

Stosuje się leki obkurczające naczynia błony śluzowej (nie dłużej niż tydzień), rozrzedzające wydzielinę oraz przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają inhalacje (np. z soli kuchennej, rumianku). Można je robić kilka razy dziennie. Płukanie nosa solą fizjologiczną lub ciepłą osoloną wodą oczyszcza przewody nosowe i zatoki.

Zapalenie mięśnia sercowego

Niepokój powinny wzbudzić: osłabienie, szybkie męczenie się, senność, bóle za mostkiem. Oddech staje się krótki, a tętno przyśpieszone. Może pojawiać się duszność i stany podgorączkowe. Chorobie towarzyszą czasem zaburzenia rytmu – uczucie niemiarowego bicia serca. Niekiedy zapalenie mięśnia sercowego przebiega zupełnie bezobjawowo.

Co robić?

W pierwszych dniach konieczny jest pobyt w szpitalu. Podstawą terapii jest solidny, długi wypoczynek, unikanie stresu i infekcji, a także ograniczenie picia alkoholu, gdyż czynniki te mogą nasilać chorobę. Choremu uzupełnia się elektrolity (głównie potas i magnez). Czasem konieczne są specjalistyczne leki rozszerzające naczynia krwionośne i wspomagające pracę serca.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama