Reklama

Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?

Na zapalenie wyrostka robaczkowego można zachorować w każdym wieku. Zazwyczaj pojawia się nagle. Rozpoczyna się niewinnie - bólem brzucha. Jednak jeśli po 3-4 godzinach ból nie ustępuje, a w szczególności gdy nasila się - koniecznie trzeba wezwać pogotowie lub samemu zgłosić się do najbliższej placówki. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje, które pozwolą ci w porę rozpoznać objawy zapalenia wyrostka robaczkowego.

Zapalenie wyrostka najczęściej zaczyna się od bólu w nadbrzuszu oraz w okolicy pępka. W ciągu kilku godzin ból może przemieścić się do prawej dolnej części brzucha. Później staje się ostry, nasila się podczas ruchu, głębszych oddechów, kaszlu.

W ciągu kilku godzin ból może przemieścić się do prawej dolnej części brzucha. Później staje się ostry, nasila się podczas ruchu, głębszych oddechów, kaszlu.

Mogą towarzyszyć mu wymioty, gorączka do 38 st. C, przyśpieszone tętno. Niekiedy pojawia się biegunka (u dzieci) lub zaparcie (u dorosłych), a przy nietypowym położeniu wyrostka, mogą wystąpić dolegliwości układu moczowego.

Nasilającego się bólu nie wolno lekceważyć. Radzę udać się do lekarza (nie należy zażywać środków przeciwbólowych). Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 4 godziny, koniecznie trzeba wezwać pogotowie albo zgłosić się do szpitala na ostry dyżur chirurgiczny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama