Reklama

Jakie są objawy sklerozy?

Masz problemy z koncentracją, brakuje Ci najprostszych słów, gubisz klucze, wzruszasz się bardziej niż zwykle? Dodatkowo zauważyłaś u siebie częste objawy poirytowania? To może być znak, że Twój mózg zaczyna się starzeć i masz pierwsze objawy sklerozy. Czym jest ta choroba i na co zwrócić uwagę, by w porę dostrzec pierwsze jej sygnały dowiesz się z dalszej lektury.

Pierwsze objawy są trudne do zauważenia

Początki sklerozy są niepozorne – najpierw spada nasza wydajność w pracy, czujemy się zmęczeni, potrzebujemy dłuższego snu i wypoczynku. Cierpimy jednocześnie na uporczywą bezsenność, mamy trudności w skupieniu, słabszą pamięć, stajemy się drażliwi i łatwo się wzruszamy.

Te objawy neurolodzy określają jako zespół neurasteniczny. W miarę rozwoju choroby nasila się chwiejność emocjonalna. Dochodzi skłonność do niepohamowanego płaczu lub wybuchów gniewu. Pojawiają się większe ubytki pamięciowe, zwłaszcza w stosunku do nowych zdarzeń. Ubożeją ruchy, które wyrażają uczucia: gestykulacja oraz mimika twarzy. Jesteśmy coraz mniej krytyczni, szczególnie w stosunku do siebie.

Demencja miażdżycowa - kolejny etap rozwoju choroby

Bardzo często zmienia się nam charakter na bardziej egoistyczny i bezwzględny. Rośnie nam także apetyt. Ten etap rozwoju choroby to otępienie (demencja) miażdżycowa. Tu też często pojawiają się momenty pobudzenia, zwłaszcza w nocy. Chory chodzi, nie zdając sobie sprawy z tego, gdzie jest, nie wie, która jest godzina, rano zaś nic nie pamięta.

Demencję miażdżycową wyróżnia skokowe pogarszanie się stanu pacjenta, zależne od pojawiania się następnych ognisk niedokrwienia w mózgu. Objawy neurologiczne w sklerozie początkowo pojawiają się sporadycznie i przemijają. Nie potrafimy skoordynować ruchów i wykonujemy je w złej kolejności (tzw. ataksja).

Zaburzenia mowy

Cierpimy na zaburzenie mowy, np. nie umiemy nazwać przedmiotu, bo zapominamy, jak się coś nazywa (tzw. afazja). Nie możemy wykonać celowych czynności, np. sięgnąć po kubek, chociaż chcemy to zrobić (tzw. apraksja). Przy bardziej zaawansowanej sklerozie zdarzają się również niedowłady połowiczne, np. paraliż lewej strony ciała lub porażenia jednej ręki czy nogi.

Osoby cierpiące na sklerozę mają najczęściej podwyższone ciśnienie skurczowe krwi, głównie górne. Można też u nich zauważyć objawy miażdżycy tętnic wieńcowych, tzw. chorobę niedokrwienną serca oraz utajoną cukrzycę.

Jakie są rokowania?

Niestety, skleroza prowadzi zwykle do zniedołężnienia i głębokiego otępienia. Żeby opóźnić postęp choroby, ważne jest, by ją prawidłowo i wcześnie zdiagnozować oraz leczyć – głównie objawowo. Chory dostaje m.in. farmaceutyki rozszerzające naczynia krwionośne i preparaty przeciwcholesterolowe. Często bywa konieczne stosowanie leków psychiatrycznych. W przypadku zwężenia tętnic podczaszkowych można spróbować operacyjnie poprawić ukrwienie mózgu.

Jak opóźnić rozwój demencji?

Ćwicz umysł, by opóźnić rozwój demencji, a nawet Alzheimera. W tym celu rozwiązuj krzyżówki, graj w gry strategiczne, ucz się z wnukami bajek i piosenek na pamięć.

Zapisz się na kursy, np. gotowania, szydełkowania, nauki języka bądź obsługi komputera. Jak najczęściej przebywaj wśród młodych ludzi. Pamiętaj o aktywności fizycznej.

To idealna pora na długie spacery, przejażdżki na rowerze i pracę w ogródku. Spisuj listę planowanych zakupów i ucz się jej na pamięć, ale nie zabieraj do sklepu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama