Reklama

Jakie są nietypowe przyczyny bólu stawów?

Bolące kolana czy łokcie nie muszą być efektem siedzącej pracy ani upływu czasu. Nie zawsze jest to też skutek kontuzji lub zmian zwyrodnieniowych. Ból stawów często miewa też inne, bardzo nietypowe powody. Nadwaga, nieodpowiednia dieta, niektóre rodzaje leków - wszystko to może przyczynić się do problemów ze stawami.

Za dużo czerwonego mięsa w diecie

Gdy codziennie jemy mięso, zwłaszcza czerwone, może dochodzić do podwyższenia poziomu kwasu moczowego we krwi. Niekiedy odkłada się on w stawach, wywołując stan zapalny, obrzmienie i silny ból. Najczęściej dotyczy to palucha lub kostki, czasami kolana.

Żeby tego uniknąć, warto ograniczyć mięso na rzecz ryb. Trzy razy w tygodniu możemy jeść łososia, dorsza czy halibuta. Inne potrzebne przeciwzapalne składniki pokarmowe znajdziemy w wątróbce, marchwi, bro kułach, morelach, papryce, pomidorach i cytrusach.

Trochę ostatnio przytyłaś

Nadwaga oraz w jeszcze większym stopniu otyłość, zwiększają obciążenie stawów, nasilają zmiany zwyrodnieniowe i w konsekwencji wywołują ból.

Specjaliści twierdzą, że jeśli uda się zmniejszyć masę ciała choć o 10 kilo, można odroczyć na 10-15 lat operację potrzebną ze względu na zwyrodnienie stawów. Gdy mamy do zrzucenia więcej niż 10 kilogramów, warto zgłosić się na konsultację do dietetyka.

W dzieciństwie złamałaś nogę albo rękę

Jeśli będąc dziećmi, więcej niż raz złamaliśmy rękę albo nogę, możemy teraz być bardziej narażeni na bóle stawów. Dzieje się tak dlatego, że zniekształcone lub nieprawidłowo rozwinięte (w wyniku urazu) stawy szybciej się zużywają.

W takiej sytuacji najlepiej pomoże regularna, choć umiarkowana aktywność fizyczna. Bo jeśli się nie ruszamy, staw nie jest odżywiany i staje się mniej elastyczny, ponieważ zaczyna mu brakować mazi stawowej i innych płynów fizjologicznych.

Warto więc być aktywnym. Możemy ćwiczyć jogę, pilates, rozciąganie, stosować trening izometryczny (czyli napinanie wybranych grup mięśni) oraz aerobik w wodzie.

Masz wiele zmartwień i stresów

Gdy się denerwujemy, rośnie napięcie mięśni i dochodzi do przeciążeń w stawach. W sytuacjach stresowych nadnercza wydzielają zwiększoną ilość hormonów kortykosteroidowych.

To powoduje pogorszenie przepuszczalności naczyń włosowatych, ukrwienia stawów i zmniejszenie wytwarzania kwasu hialuronowego. Ten ostatni jest ważnym elementem płynu stawowego. Stąd bóle. Żeby je złagodzić, wypróbujmy ćwiczenia relaksacyjne.

Bierzesz leki przeciw zakrzepom

Możemy mieć problemy ze stawami, jeżeli stosujemy środki przeciwzakrzepowe zalecane profilaktycznie przy chorobach krążenia. Czasem powodują one wylewy krwi do stawu. Wówczas powstają uszkodzenia i narasta ból.

Jeśli bóle stawów pojawiły się wtedy, gdy zaczęliśmy brać leki, powiedzmy o tym lekarzowi. Specjalista może zmienić lek lub zmniejszyć dawkę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama