Reklama

Jakich kwiatów doniczkowych powinni unikać alergicy?

Uwielbiamy je, ponieważ zdobią nasze wnętrza i oczyszczają powietrze. Jednak dla niektórych osób mogą stanowić poważne zagrożenie. O czym mowa? O kwiatach doniczkowych, które bardzo często są powodem dokuczliwej alergii. Co więcej, osoba uczulona zazwyczaj nie ma pojęcia, że przyczyną jej dolegliwości jest roślina stojąca w biurze, pokoju czy w miejscu, w którym często przebywa. Jakich roślin doniczkowych szczególnie powinni unikać alergicy? Oto pięć tych najbardziej uczulających.

Reklama

Fikusy

Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmują fikusy. Warto wiedzieć, że to bardzo podstępne kwiaty. Mogą wywołać uczulenie nawet, gdy nie mamy z nimi bezpośredniego kontaktu. W fikusach uczula przede wszystkim ich sok. Jeśli wydzieli się na zewnątrz nawet jego odrobina, u alergika mogą pojawić się: wysypka, zaczerwienienia na skórze, swędzenie i obrzęk. Alergicy powinni zdecydowanie zrezygnować z posiadania fikusów.

Hiacynt

Kolejny często uczulający kwiat to hiacynt. To dlatego, że w jego cebulkach znajdziemy kryształki szczawianów, które mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Przebywanie osoby uczulonej w pomieszczeniu, w którym są hiacynty, może skończyć się wysypką, katarem siennym, kichaniem, poważnym podrażnieniem dróg oddechowych czy zaburzeniem oddychania.

Bluszcz pospolity

Okazuje się, że rośliną nieprzyjazną alergikom jest również bluszcz pospolity. Choć bluszcz pochłania z powietrza zanieczyszczenia, sam może działać szkodliwie, na przykład na organizm osoby uczulonej. To dlatego, że wytwarza w swoich ściankach substancję o nazwie falkarinol, która wywołuje reakcję alergiczną. Bluszcz pospolity może powodować obrzęk, zaczerwienienia oraz wysypkę na skórze.

Chryzantema

Alergicy powinni trzymać się również z dala od chryzantemy. Kwiat ten może wywołać zapalenie skóry (głównie na twarzy). Nie zaleca się zatem stawiania chryzantem w pomieszczeniach.

Kaktusy

Roślinami silnie uczulającymi są również kaktusy. Kontakt skóry z kolcami kaktusa może wywołać rozległą wysypkę na całym ciele. Rany po takim ukłuciu goją się bardzo długo, szczególnie, gdy w skórę wda się infekcja. W kontakcie z kaktusami powinien być ostrożny każdy, nie tylko osoba, która jest alergikiem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama