Reklama

Jak zrobić olejek do uszu z czosnku (dla ludzi i zwierząt)

Przepis na domowy olejek czosnkowy do uszu jest niezwykle pomocną substancją. Olejek ten może być stosowany u ludzi, psów, kotów, koni, kóz oraz innych ssaków. Można go również używać do leczenia świerzbu usznego u ptaków. Więcej szczegółów poniżej. Surowy czosnek zawiera mnóstwo składników, które: - mają silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, - nie są tolerowane przez grzyby, które atakują zwierzęta. Jeszcze jedna rzecz, zanim zaczniemy: to klasyczny domowy środek, który może być skuteczny w przypadku infekcji ucha o łagodnym przebiegu oraz uczuciu dyskomfortu. Jednakże jeśli objawy pogarszają się lub cokolwiek innego nas zaniepokoi, należy skonsultować się z lekarzem lub weterynarzem w celu uzyskania dalszych wskazówek.

Reklama

Olejek do uszu z czosnku (dla ludzi i zwierząt):

3 lub 4 świeże ząbki zgniecionego czosnku

3/4 szklanki (190 ml) oliwy z oliwek

10 do 20 kropli olejku z witaminą E, opcjonalnie

Zwykle dobrym pomysłem jest stosowanie suszonych ziół do olejów, aby uniknąć psucia się ich, jednak w tym przypadku należy użyć świeżego czosnku, aby zachować jego właściwości przeciwbakteryjne.

Pozostaw na ząbkach skórkę i zgnieć je wałkiem lub innym ciężkim przedmiotem. Dodaj witaminę E, a następnie zalej olejem z oliwek prawie do samej góry. Witaminę E dodajemy jako przeciwutleniacz, który przedłuży termin przydatności do spożycia olejku. Jednak, jeśli nie masz jej pod ręką, możesz jej nie dodawać.

Przykryj słoik gazą lub inną przepuszczającą powietrze tkaniną – wystarczy nawet kawałek starego T-shirtu - i zabezpiecz go gumką recepturką. Nie używaj zwykłej pokrywki, ponieważ może nastąpić skraplanie. Nie jest to pożądane zjawisko w przypadku ziołowych olejów, ponieważ prowadzi często do powstania pleśni i zniszczenia produktu końcowego.

Pozostaw olej z czosnkiem w nasłonecznionym miejscu na trzy dni. To rodzaj oleju, którego produkcji nie będziemy przyspieszać sztucznym podgrzewaniem, gdyż zniszczylibyśmy przeciwbakteryjne składniki czosnku.

Po trzech dniach przecedź płyn przez kilka warstw gazy i/lub sitko. Postaw olej w spokojnym miejscu na noc, pozwalając, aby cząstki czosnku i wody osiadły na dnie butelki. Następnie ostrożnie przelej olej przez kolejną warstwę gazy lub sitko, pozostawiając warstwę wody i cząsteczki czosnku na dnie.

Przechowuj gotowy olej w ciemnym, chłodnym miejscu przez 9 miesięcy lub nawet rok. Trzymanie w lodówce może przedłużyć jego termin przydatności do użycia, jednak przed każdym użyciem trzeba go ogrzać.

Dawkowanie i sposób użycia

W przypadku zapalenia ucha zastosuj jedną do dwóch kropli do ucha, raz do trzech razy dziennie – nie ma potrzeby zalewania ucha olejem. Zadbaj o to, aby olej miał temperaturę zbliżoną do temperatury ciała przed użyciem. Po aplikacji delikatnie pomasuj ucho przez krótki czas, jeśli to miejsce nie jest bolesne. Pomocne może być również położenie na ucho ciepłej torebki z ryżem lub butelki z ciepłą wodą.

W zwykłej pielęgnacji delikatnie wyczyść i sprawdź uszy swojego psa co kilka tygodni. Używj odrobiny oczaru wirginijskiego na waciku do czyszczenia małżowiny usznej i zakrop jedną lub dwie krople oleju z czosnku. Twój pies pokocha masaż ucha, który potem należy zrobić! To również dobra okazja do sprawdzenia mu uszu i upewnienia się, że są zdrowe.

W przypadku kota używaj co kilka miesięcy oleju, aby zapobiegać rozwojowi świerzbu usznego.

Olej z czosnku może być również stosowany dwa razy dziennie w przypadku skóry zaatakowanej świerzbem usznym.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama