Reklama

Jak zrobić maść przeciwbólową z pieprzem cayenne?

Kapsaicyna, składnik który znajdziemy w ostrej papryce, tradycyjnie używana była do leczenia bólów związanych z artretyzmem, półpaścem, łuszczycą, naciągniętymi mięśniami, reumatoidalnym zapaleniem stawów, bólami pleców czy neuropatią cukrzycową. W sklepach można znaleźć wiele żeli do użytku zewnętrznego, kremów i balsamów na bazie kapsaicyny, jednak łatwiej i taniej jest wykonać swój własny środek przeciwbólowy w domu.

Rzeczy, których potrzebujesz

100 g oleju z pieprzem cayenne (około 1/2 szklanki) - przepis tutaj, 15 g startego wosku pszczelego (około 2 łyżki), 15 – 20 kropli eterycznego olejku miętowego (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Połącz olej i wosk pszczeli w żaroodpornym naczyniu. Możesz użyć szklanego naczynia, ale trudno je będzie umyć. Zamiast tego polecam użyć jednorazową puszkę.

Włóż naczynie do garnka z wodą na wysokość kilku centymetrów. Podgrzewaj na słabym lub średnim ogniu do momentu rozpuszczenia się wosku.

Zdejmij garnek z ognia i wmieszaj eteryczny olejek miętowy, jeśli lubisz jego zapach. Ja dodaję ten olejek nie tylko ze względu na jego zapach, ale również na jego efekt chłodząco – rozgrzewający. Ma on też właściwości przeciwbólowe.

Podane ilości powinny wystarczyć na uzyskanie 50 g maści. Rozlej ją do puszek. Możesz również użyć małe szklane słoiczki lub inne pojemniki. (Nie wlewaj gorącej maści do plastikowych pojemników). Pozostaw do wystudzenia i stwardnienia.

Stosowanie maści z pieprzem cayenne

Smaruj maścią z pieprzem cayenne obolałe miejsca ciała do czterech razy dziennie. Maść powinna dawać przyjemne ciepłe uczucie.

Maść będzie szczypać, jeśli nałożymy ją na skaleczoną skórę lub potrzemy nią oczy czy nos. Po aplikacji dokładnie umyj ręce, aby temu zapobiec. Jeśli chcesz posmarować maścią ręce, nałóż ją przed snem i załóż bawełniane rękawiczki.

Maść z pieprzem cayenne przeznaczona jest do stosowania u dorosłych oraz starszych nastolatków, nie u dzieci. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, zapytaj lekarza, czy możesz jej użyć. Prawdopodobnie nie trzeba tego mówić, ale również nie wolno jeść tej maści!

Uwaga!

Chociaż produkty z kapsaicyną mogą łagodzić bóle różnego pochodzenia, nie zwalczają one ich przyczyn. Używaj systematycznie dla uzyskania pożądanych rezultatów i skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości lub też jeśli zauważyłaś, że twój stan się pogarsza.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama