Jak złagodzić ból haluksów?

Haluks to choroba zwyrodnieniowa stopy. Polega na zmianie ustawienia palucha stopy, który odchyla się w stronę drugiego palca. Paluchowi koślawemu często towarzyszą inne deformacje samego palucha, pozostałych palców lub całego przodostopia. Problem jest bardzo bolesny i nieestetyczny. Ogromną rolę w rozwoju choroby odgrywa genetyczna skłonność do tego schorzenia. Około 60% pacjentów z paluchem koślawym zgłasza, że deformacja stopy występowała już wcześniej u innych członków rodziny. Natomiast takie czynniki jak nadwaga, noszenie źle dobranego obuwia, stojący tryb życia oraz płaskostopie zwiększają ryzyko powstanie haluksów.

Zaniedbane schorzenie może doprowadzić do problemów z doborem odpowiedniego obuwia, nieustającego bólu, a nawet do kłopotów z poruszaniem. Istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą spowolnić rozwój schorzenia i zminimalizować odczuwany ból. Zalecane są również w przypadku bólu, obrzęku i stanu zapalnego innych stawów, nie tylko stopy.

Roztwór z jodyny i aspiryny

5 pokruszonych tabletek aspiryny rozpuszczamy w 10 ml jodyny. Bolące miejsca sparujemy roztworem przed pójściem spać. Kuracja szybko przynosi ulgę.

Napar z liści laurowych

Organizm należy oczyścić z toksyn za pomocą naparu z liścia laurowego, który przygotowujemy wieczorem. Łyżkę zmielonego liścia laurowego gotujemy w 300 ml wody. Zamykamy w termosie, a rano przecedzamy i pijemy małymi łyczkami przez cały dzień. Nigdy nie należy pić całego naparu od razu. Musi upłynąć kilka godzin pomiędzy dawkami. Kurację należy stosować przez 3 kolejne dni, codziennie przygotowując świeży napar. Z pewnością zauważymy częstszą potrzebę oddawania moczu, który może zmienić zabarwienie. To normalne. Organizm wydala w ten sposób wszystkie toksyny.

Po 3 dniach picia naparu z liścia laurowego robimy 7-dniową przerwę, po czym kurację powtarzamy. Podczas jej trwania należy unikać jedzenia produktów białkowych.

Okład z nalewki laurowej

5 dużych liści laurowych kruszymy i zalewamy 100 ml alkoholu, najlepiej 96-procentowego. Odstawiamy na tydzień. Przed posmarowaniem haluksów tym roztworem stopy należy namoczyć w ciepłej wodzie z odrobiną sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody na 3 litry wody). Następnie stopy osuszamy, smarujemy roztworem i zakładamy bawełniane skarpetki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama