Jak zaczyna się cukrzyca? Pierwsze objawy

Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych i najczęstszych chorób XXI wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie z tym schorzeniem zmaga się ponad 420 milionów osób, a chorych przybywa z roku na rok. W samej Polsce z cukrzycą żyje ponad trzy miliony osób. Co ciekawe, choroba ta może rozwinąć się w różnym wieku. Daje mało typowe objawy często mylone z przemęczeniem lub przekwitaniem, które przez chorych są bagatelizowane. Kiedy powinna zapalić się nam czerwona lampka oznaczająca, że coś jest nie tak z naszym zdrowiem? Oto najczęstsze symptomy cukrzycy, które powinny zasygnalizować nam, że warto udać się na badania.

Permanentne uczucie zmęczenia

Jednym z charakterystycznych objawów cukrzycy jest permanentne zmęczenie, które bardzo często chorzy mylą ze zwykłym przemęczeniem spowodowanym na przykład pracą. Zmęczenie organizmu jest wynikiem zbyt niskiego poziomu insuliny we krwi lub tzw. insulinoodpornością. W efekcie chory nie ma energii i odczuwa zmęczenie psychiczne i fizyczne.

Częste oddawanie moczu

Kolejny objaw, który może świadczyć o szybko rozwijającej się cukrzycy, to częste oddawanie moczu. Wynika to z nadmiaru glukozy we krwi, która sprawia, że nerki muszą pracować o wiele intensywniej, by ją przefiltrować. Są one praktycznie cały czas przeciążone, stąd pojawia się częsta potrzeba oddawania moczu.

Nadmierny apetyt

Chorym na cukrzycę często towarzyszy również ciągła ochota na słodkie, wysokokaloryczne i tłuste jedzenie. To dlatego, że glukoza po normalnym posiłku nie wnika wystarczająco głęboko w komórki organizmu i nie zasyca żołądka. W efekcie cukrzyk odczuwa silne łaknienie, które bardzo często uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie.

Dolegliwości związane ze stopami

Cukrzyca objawia się również różnego rodzaju dolegliwościami stóp. Obolałe, spuchnięte czy nabrzmiałe stopy to bardzo częsty symptom tej choroby.

Wysuszona skóra

Podczas cukrzycy dochodzi również do zaburzenia krążenia krwi w organizmie i jego odwodnienia, czego efektem jest, między innymi, przesuszona skóra.

Nieostre widzenie

Braki płynów w organizmie mogą również wpływać na sposób widzenia. Okazuje się, że o odwodnieniu organizmu może świadczyć nieostry wzrok. Nie wolno bagatelizować tego objawu.

Ciągłe pragnienie, suchość w ustach

Na skutek odwodnienia chory odczuwa również częstą potrzebę uzupełniania płynów. Suchość w ustach i nieustające pragnienie to kolejny symptom, który może świadczyć o cukrzycy.

Jeśli któryś z wymienionych objawów obserwujemy u siebie przez dłuższy okres, należy niezwłocznie udać się na badania pozwalające zdiagnozować lub wykluczyć cukrzycę. Żadnego z powyższych symptomów nie należy ignorować.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama