Reklama

Jak wzmocnić stawy?

Regularna aktywność fizyczna to najlepsze, co możesz zrobić dla swoich stawów. Gdy się ruszasz, wzrasta produkcja płynu stawowego, który odżywia chrząstkę. W konsekwencji zapobiegasz rozwojowi choroby zwyrodnieniowej. Pamiętaj, że podjęte zawczasu działania pozwolą ci później uniknąć kontuzji i na dłużej zachować sprawność.

Mocne mięśnie pomogą chronić stawy

Systematyczny wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie, dzięki czemu z kolei zmniejsza się nacisk na stawy. Ponadto mocne mięśnie stabilizują staw, chroniąc go przed urazami. Ta prawda ma szczególne znaczenie w przypadku kolan, których skręcenia należą do najczęstszych kontuzji wśród kobiet. Tym urazom często towarzyszy zerwanie bądź naderwanie więzadeł. Czasem wystarczy zwykłe poślizgnięcie się na oblodzonej ulicy. A kontuzji i kłopotów pozwolą uniknąć sprawne mięśnie ud i łydek. Jak je wzmocnić?

Zadbaj o odpowiednią aktywność fizyczną

Wystarczy robić 20 wykroków lub półprzysiadów dziennie. Można też regularnie pływać na plecach. Pływanie ma tę dodatkową zaletę, że nie obciąża stawów, podobnie jak nordic walking. Marsz ze specjalnymi kijami angażuje do pracy wszystkie mięśnie. To idealna forma ruchu dla osób z nadwagą. Jeśli nigdy nie uprawiałaś tego sportu, zafunduj sobie godzinę lub dwie pod okiem instruktora – pomoże dobrać kijki i nauczy cię techniki prawidłowego maszerowania.

Prostuj się!

Co jeszcze możesz zrobić na co dzień? Nie garb się, biust wypchnij do przodu. W każdej pozycji trzymaj się prosto. Jeśli odruchowo się kulisz – zacznij chodzić szybkim krokiem – w takiej sytuacji odruchowo się prostujemy.

Zadbaj o stanowisko pracy

Stawy nie lubią powtarzających się stale gestów (sprzyjają one chorobom zwyrodnieniowym). Dlatego jeśli pracujesz przy komputerze, zadbaj o prawidłowe podparcie dla nadgarstków. Może to być profilowana podkładka na mysz lub mankiet stabilizujący nadgarstki.

Warto pamiętać, że krzesło powinno mieć taką wysokość, by uda i łydki tworzyły kąt 90 stopni.

Ćwicz nawet, gdy oglądasz telewizję

Gdy pracujesz lub oglądasz telewizję, często zmieniaj pozycję. Warto również wykonywać ćwiczenia z piłką-jeżykiem. Ściskaj ją w dłoni, kręć kółka, ugniataj. Sprawność palców i nadgarstków poprawią zajęcia manualne, np. lepienie w glinie. Dzięki nim usprawnisz palce dłoni tak, że bez trudu utrzymasz kubek.

Unikaj noszenia ciężarów, a jeśli już musisz, staraj się rozłożyć ciężary równomiernie na obie ręce.

Stres szkodzi stawom

Zdaniem naukowców długotrwały stres może wywołać niekorzystne zmiany w mazi stawowej. By temu zapobiec, naucz się rozładowywać stres i napięcie. Pomaga w tym aktywność fizyczna, medytacja oraz… śmiech.

Poznaj zasady ergoterapii

To metoda ucząca, jak posługiwać się zarówno uszkodzonymi jak i zdrowymi stawami podczas codziennych czynności: ubierania się, mycia zębów, zakładania butów, bezpiecznego trzymania w ręku kubka lub czajnika, wychodzenia z wanny (łatwiej jest wyjść, gdy jest pełna wody – ciężar ciała w wodzie jest mniejszy i łatwiej jest się wtedy podnieść).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama