Reklama

Jak usunąć drzazgę ze skóry?

Ciepła pogoda sprzyja spacerom na łonie natury. Często wybieramy się z dziećmi do lasu, aby odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Czasami chwila nieuwagi powoduje, że w skórę wbija się drzazga. Jej obecność może być bolesna, a metody ich wyciągania – skomplikowane. Czasami ich usunięcie wymaga interwencji chirurgicznej, ale w większości przypadków, można to zrobić samodzielnie. Jak usunąć drzazgę ze skóry? Do czego może się przydać soda oczyszczona albo maść ichtiolowa? Przekonajmy się.

Wyciągnij drzazgę

Jeśli drzazga wystaje ze skóry, w łatwy sposób można wyciągnąć ją pęsetą. Wystarczy złapać nią jej końcówkę oraz zdecydowanym ruchem ją wyciągnąć. Nie wolno zapominać o dezynfekcji drobnej rany, która pozostanie w miejscu drzazgi – można ją dokładnie przemyć ciepłą wodą z mydłem lub sięgnąć po specjalny środek z apteki.

Co zrobić, jeśli drzazga znajduje się pod skórą?

Jeśli drzazga znajduje się całkowicie pod skórą, zadanie jest utrudnione. Niegdyś wyciąganą ją igłą do szycia albo jałową ze strzykawki, co może – szczególnie dzieciom – sprawiać ból. Jeśli podejmujemy się tej metody, warto pamiętać, aby ostrze było sterylne, a po wyciągnięciu drzazgi dokładnie zdezynfekować ranę.

Inne metody wyciągnięcia drzazgi

Istnieją metody, dzięki którym można wyciągnąć drzazgę praktycznie bezboleśnie. Warto sięgnąć po pumeks, którym wystarczy delikatnie pocierać (wzdłuż ciała obcego) skórę i szybko ją wyciągnąć. Dobrze jest wcześniej ją namoczyć w wodzie z dodatkiem mydła.

Metody bezinwazyjne

Istnieją metody, które można z powodzeniem zastosować u małych i wrażliwych dzieci. Skórę z wbitą drzazgą wystarczy dokładnie posmarować maścią ichtiolową, a następnie całość zabandażować opatrunkiem. Po upływie doby, drzazga sama wyjdzie ze skóry. W zastępstwie można użyć odrobinę sody oczyszczonej wymieszanej z wodą (tak, aby powstała gęsta papka) i całość szczelnie owinąć opatrunkiem. Działanie sody jest szybsze – ciało obce wyjdzie samoistnie po kilku godzinach.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli drzazga znajduje się w trudnym do usunięcia miejscu, np. pod paznokciem, na zgięciu palców, a dodatkowo pojawił się stan zapalny oraz wypływa z niej ropna wydzielina, lepiej udać się po pomoc do specjalisty, który w znieczuleniu miejscowym, szybko usunie drzazgę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama