Reklama

Jak uniknąć przeziębienia przy klimatyzacji?

Nawet w środku upalnego lata można się nabawić poważnego przeziębienia. Powodem tego jest zazwyczaj przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. To, co w gorący dzień uznajemy za ulgę, może okazać się niekorzystne dla naszego zdrowia. Co więc robić, żeby uniknąć przeziębienia i móc ze spokojem korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji?

Reklama

Praca w klimatyzowanym pomieszczeniu sprzyja atakom wirusów i bakterii na nasze nosy i gardła. W powietrzu jest ich dużo, ponieważ w urządzeniach klimatyzacyjnych mają korzystne warunki bytowania. Klimatyzacja sprawia też, że błona śluzowa naszych dróg oddechowych staje się przesuszona, a przez to podatniejsza na działanie zarazków. Co zatem robić?

Przede wszystkim musimy zapewnić organizmowi komfort cieplny, który polega na tym, że nie jest nam ani za ciepło, ani za zimno. Musimy więc pamiętać o założeniu swetra, a jeśli to za mało - nawet w lecie założyć rajstopy i pełne buty.

Unikajmy też stawania pod klimatyzowanym nawiewem. Podczas pracy pijmy jak najwięcej, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.

Warto wiedzieć, że latem nie tyle niekorzystnie działa chłód, ale gwałtowne zmiany temperatury otoczenia, gdy wchodzimy z upału do wychłodzonego pomieszczenia czy samochodu. Optymalna dla organizmu różnica temperatur to 5-6°C. Pamiętajmy o tym i wyregulujmy klimatyzator.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama