Reklama

Jak szybko obniżyć gorączkę u dziecka bez użycia leków

Pojawienie się gorączki u dziecka jest zawsze bardzo stresujące dla rodziców. Jednak wiele badań pokazuje, że jeśli gorączka jest umiarkowana to nie powinna budzić wielkiego niepokoju. Jeśli temperatura nie przekracza 38,5 st.C nie należy jej obniżać za pomocą leków, bo w ten sposób utrudnimy organizmowi walkę z chorobą. W pierwszej fazie, kiedy gorączka nie jest jeszcze zbyt wysoka i nie towarzyszą jej dreszcze ani inne poważne dolegliwości, warto spróbować obniżyć ją sięgając po naturalne sposoby. Jeśli nie przyniosą one efektów i podwyższona temperatura będzie się utrzymywać, należy skonsultować się z pediatrą. Naturalne sposoby obniżenia gorączki:

Okład z ziemniaków

Ziemniaki dokładnie umyj i zetrzyj na tarce. Następnie zrób z nich okład na czoło lub stopy. W przypadku małych dzieci sprawdza się następujący trik: ziemniaki można włożyć do skarpetek.

Woda z brandy

Mały kieliszek brandy wlej do szklanki wody. Następnie namocz w niej gazę lub kawałek bawełnianej tkaniny. Użyj ich do zrobienia okładu na stopy.

Zimny okład

Wilgotny ręcznik połóż na czole dziecka na kilka minut. Możesz też użyć kostek lodu, które należy zawinąć w czystą ściereczkę. Nie można przykładać lodu bezpośrednio na skórę.

Chłodna kąpiel

Pamiętaj, że temperatura wody powinna być o 0,5 stopnia niższa niż temperatura ciała. Tylko wtedy kąpiel przyniesie oczekiwane efekty i poprawi stan zdrowia dziecka. Zbyt niska temperatura wody może wywołać dreszcze i podwyższyć gorączkę.

Dużo płynów, czyli chłodzenie od wewnątrz

Podczas gorączki podawaj małemu pacjentowi jak najwięcej płynów. Najlepsza jest woda lub soki owocowe bez dodatku cukru. Dziecko powinno też jeść dużo jogurtów. Pomoże to obniżyć temperaturę od wewnątrz i uniknąć odwodnienia.

Obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu

Temperatura powietrza w pokoju dziecka powinna wahać się w okolicach 20 stopni C. Ważne, by temperatura powietrza nie była zbyt niska. Chory ma czuć się komfortowo, nie powinno mu być natomiast zimno..

Pamiętaj!

Jeśli maluch ma gorączkę, a ma mniej niż 3 miesiące, od razu skonsultuj się z pediatrą. W przypadku dzieci między 3 a 5 miesiącem życia, umów się na wizytę z lekarzem jeśli temperatura przekracza 38 stopni C. I najważniejsze – nie panikuj! Obserwuj dziecko i jeśli pomimo prób obniżenia temperatury wciąż jest ona wysoka, skorzystaj z porady lekarza.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama