Jak pozbyć się zgagi i refluksu?

Zgaga może okazać się niemałym problemem i skutecznie uprzykrzyć nam życie. Wywołuje ją refluks, który pojawia się w wówczas, gdy mięśnie, które transportują jedzenie do żołądka (dolny zwieracz przełyku), rozluźniają się w nieodpowiednim momencie. Skutkiem jest cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku i uczucie dotkliwego, często trudnego do zniesienia, pieczenia. Najlepszym rozwiązaniem, które pomoże zlikwidować zgagę i towarzyszący refluks - poza odpowiednią terapią farmakologiczną - jest zmiana stylu życia połączona z zastosowaniem kilku prostych, domowych sposobów. Oto one:

1. Łyżeczka sody oczyszczonej

Łyżeczka wodorowęglanu sodu, czyli sody oczyszczonej, może położyć kres zgadze spowodowanej refluksem. Dlaczego? Bo jej pH jest równe 7, dzięki czemu neutralizuje kwasy żołądkowe. Jeśli zatem zwieracz przełyku znowu zacznie szwankować i kwas przedostanie się do gardła, nie pojawi się już uczucie dotkliwego pieczenia.

Potrzebujesz:

• 1/2 łyżeczki lub 1 łyżeczki sody oczyszczonej

• szklanki wody

Przepis

Dodaj 1/2 lub 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do nie więcej niż 230 ml wody. Wszystko dobrze wymieszaj i wypij. Możesz powtórzyć tę czynność, jednak nie wolno ci przekroczyć 7 dawek po 1/2 łyżeczki na dobę. Nie zaleca się również stosowania tej metody dłużej niż tydzień, ponieważ soda oczyszczona może spowodować skutki uboczne, takie jak opuchlizna czy mdłości.

2. Przynieś ulgę swojemu żołądkowi sokiem z aloesu

Aloes działa przeciwzapalnie i łagodzi poparzenia, dlatego często używa się go w łagodzeniu objawów i dolegliwości towarzyszących zgadze. Jeśli czujesz, że twój żołądek jest podrażniony, to sok aloesowy może go uspokoić.

Potrzebujesz:

• 1/2 szklanki soku aloesowego

Przepis

Pij 1/2 szklanki soku aloesowego (musi być on chłodny lub przechowywany w temperaturze pokojowej) przed posiłkami. Pamiętaj, że aloes działa również jako środek przeczyszczający, dlatego jeśli nie chcesz spędzić długich godzin w toalecie, zachowaj rozsądek podczas terapii.

3. Żuj gumę

Magazyn "The Journal of Dental Research" przeprowadził badanie wśród osób cierpiących na chorobę refluksową przełyku (GERD) lub przewlekłą zgagę. Okazało się, że odczuwali oni ulgę po żuciu gumy bez cukru po każdym posiłku. Dlaczego?

Podczas żucia gumy uaktywniają się ślinianki i zwiększa się przepływ śliny, dzięki czemu kwasy zostają rozcieńczone i szybko znikają, a objawy GERD zostają złagodzone. Bardzo możliwe, że podczas okazjonalnego uczucia pieczenia w przełyku metoda ta również działa, bo to właśnie nasza ślina sprawia, że występujący od czasu do czasu refluks jest zupełnie bezbolesny.

Potrzebujesz

Guma do żucia bez cukru

Wskazówki

Żuj gumę przez 30 minut po posiłku, aby zapobiec zgadze.

4. Głowa do góry

Bardzo często objawy zgagi są bardziej dotkliwe w nocy. Dlaczego? Jeśli leżysz, grawitacja działa na twoją niekorzyść, a zawartość żołądka wraz z kwasem przesuwa się w kierunku przełyku. Spróbuj unieść głowę o około 16 cm, układając pod nogi łóżka od strony wezgłowia książki lub klocki. Możesz również umieścić profilowaną poduszkę pod materacem. Przed położeniem się spać nie jedz też posiłków, ponieważ spowoduje to uciskanie dolnego zwieracza przełyku przez treść żołądkową.

5. Jak, co i kiedy

Obserwuj, jak jesz. Nie połykaj dużych kęsów jedzenia. Zamiast tego spożywaj małe kawałki i jedz wolno, co da twojemu żołądkowi czas na trawienie i nie będzie on musiał wytwarzać dodatkowego kwasu.

Obserwuj, co jesz: Pewnie wiesz, że niektóre pokarmy powodują zgagę. Są to najczęściej produkty z wysoką zawartością kwasów (pomidory lub cytrusy) lub ostre dania, dlatego staraj się ich unikać.

Obserwuj, kiedy jesz: Nie jedz na 3-4 godziny przed spaniem. Kiedy leżysz, wywierasz większy nacisk na zwieracz przełyku, co zwiększa prawdopodobieństwo przedostania się kwasów.

6. Więcej kwasu

Kiedy kwas parzy twój przełyk, to sprzeczne z intuicją wydaje się wprowadzenie do żołądka jeszcze większej jego ilości. Jednak w większości przypadków refluks spowodowany jest zbyt małą ilością kwasu. To właśnie on reguluje pracę dolnego zwieracza przełyku i decyduje o tym, czy będzie on zamknięty czy otwarty. Jeśli twój żołądek nie produkuje wystarczającej ilości kwasu, to zwieracz "stwierdzi", że może się trochę rozluźnić, co oczywiście spowoduje refluks. Jeśli przeczuwasz, że to może być twój problem, spróbuj pić czysty, niefiltrowany ocet jabłkowy i sprawdź, czy zapobiegnie on powstawaniu refluksu.

Potrzebujesz:

• 3 łyżeczek lub 1 łyżki niefiltrowanego octu jabłkowego

• 170-230 ml wody

Wskazówki:

Zmieszaj 3 łyżeczki lub 1 łyżkę octu jabłkowego z 170-230 ml wody i wypij tak przygotowaną mieszankę. Możesz robić to przed każdym posiłkiem (najprawdopodobniej da najlepsze efekt), przed spaniem lub 2-3 razy w ciągu dnia. Jeśli poczujesz, że twój refluks się pogorszył, to przerwij terapię, ponieważ zbyt duża ilość octu również może przyczynić się do powstawania problemu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama