Reklama

Jak pozbyć się kamieni w woreczku żółciowym?

Ciągła niestrawność, uczucie ciężkości w żołądku, ból w prawej części brzucha i częste napady kolki zlokalizowanej po prawej stronie, tuż pod żebrami, nudności, wymioty - to tylko kilka objawów świadczących o tym, że w twoim woreczku żółciowym mogą zalegać kamienie. Kiedyś, by się ich pozbyć, trzeba było poddać się operacji. Dziś medycyna oferuje mniej inwazyjne metody. Jakie?

Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka

Ostatnio coraz częściej przeprowadzane są laparoskopowe operacje, podczas których robi się tylko jedno niewielkie nacięcie w okolicach pępka. W klasycznej laparoskopii potrzebne są 3-4 nacięcia. Zabieg z tzw. jednego cięcia jest mniej inwazyjny i nie pozostawia praktycznie żadnych śladów. Wykonuje się go, gdy mamy silne i częste ataki kolki.

Na czym polega zabieg: Za pomocą maleńkich narzędzi i pod okiem kamery chirurg usuwa pęcherzyk wraz ze znajdującymi się w nim złogami.

Czy robi się go w ramach ubezpieczenia: Tak, operację wykonuje się już w wielu szpitalach w ramach NFZ. Na planowy zabieg trzeba poczekać około dwóch tygodni. W stanie zagrożenia życia robi się go od ręki.

Jak się do niego przygotować: Musimy zrobić badania krwi: morfologię, czas krzepnięcia i grupę krwi. Jeśli bierzemy leki rozrzedzające krew (np. aspirynę), powinniśmy po konsultacji z lekarzem je odstawić na dwa tygodnie przed operacją. Do szpitala zgłaszamy się na czczo.

Czy długo dochodzimy do siebie: Po zabiegu stosujemy dietę lekkostrawną. Ograniczamy tłuszcze zwierzęce, cukier oraz surowe warzywa. Rezygnujemy z potraw smażonych, ostrych przypraw i roślin strączkowych. Jemy przede wszystkim pieczone białe mięso, ryż oraz gotowane ziemniaki i marchewkę. Dopiero po dwóch tygodniach możemy wrócić do zwykłej diety i codziennej aktywności.

Endoskopowe usunięcie kamieni z dróg żółciowych

Zazwyczaj zabieg ten wykonuje się podczas badania diagnostycznego. Kieruje na nie lekarz, gdy podejrzewa choroby wątroby, przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego i trzustki.

Badanie przeprowadzane jest za pomocą endoskopu, czyli długiej, giętkiej rury, dzięki której można obejrzeć układ pokarmowy. Przez przełyk i żołądek lekarz dociera do dwunastnicy. Jeśli w drogach żółciowych zauważy kamienie, może się ich pozbyć.

Na czym polega zabieg: Poprzez endoskop chirurg wykonuje małe nacięcie, które umożliwia przejście kamieni do dwunastnicy. Potem możemy już je wydalić wraz ze stolcem.

Czy robi się go w ramach ubezpieczenia: Zabieg może być wykonywany zarówno w ramach kontraktu z narodowym funduszem, jak i prywatnie.

Jak się do niego przygotować: Na 1-3 dni przed badaniem trzeba stosować płynną dietę. Czasem konieczne jest przyjęcie środków przeczyszczających lub zastosowanie lewatywy.

Czy długo dochodzimy do siebie: Nie. Już następnego dnia czujemy się dobrze, ale trzeba przestrzegać diety, tak jak przy usunięciu pęcherzyka.

Jeśli nie zabieg, to co?

Dieta wątrobowa: Gdy kamienie nie są dokuczliwe, wystarczy przejść na tzw. dietę wątrobową, czyli ograniczyć tłuszcze zwierzęce i wyeliminować alkohol. Warto też stosować leki rozkurczowe.

Rozpuszczanie kamieni: Jeżeli są przeciwwskazania do operacji, lekarz może zalecić przyjmowanie preparatu (w zawiesinie) rozpuszczającego kamienie. Nie jest to jednak metoda, która działa w 100 proc.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama