Reklama

Jak pozbyć się haluksów?

Haluks, czyli paluch koślawy, to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca stopy. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha. Skrzywienie powoduje mało estetyczne uwydatnienie zewnętrznej kości. W zależności od stopnia deformacji, dochodzi do tego silny ból podczas chodzenia. Schorzenie jest często problemem genetycznym, lecz w dużym stopniu zależy również od nas. Jak zatem pozbyć się haluksów?

Do wystąpienia halluksów przyczynia się m.in. długie chodzenie na wysokich obcasach. Powoduje ono przesunięcie środka ciężkości ciała i obciążenie kości śródstopia, a następnie ich zniekształcenie. Halluksom wybitnie sprzyja twarde, wąskie obuwie (także źle dopasowane rolki czy łyżwy) drażniące okostną. W wyniku częstego drażnienia tkanka zaczyna narastać. Aby uniknąć pogłębienia deformacji, należy zadbać o wygodne obuwie na płaskiej podeszwie. Czubki butów nie mogą być zwężane.

Problem jest też częsty u osób z płaskostopiem poprzecznym, a także cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów. W takiej sytuacji lekarz skieruje na serię zabiegów z rehabilitantem (masaż mięśnia piszczelowego przedniego, podeszwy i grzbietu stopy, trakcja palucha). Łącznie z domowymi ćwiczeniami przywrócą one prawidłowe ustawienie kości i odpowiednią pracę mięśni i innych tkanek miękkich. Ćwiczenia trzeba wykonywać skrupulatnie, bo inaczej halluksy będą rosły

Dla utrzymania efektu trzeba będzie zakładać na noc specjalny aparat korekcyjny (kortezę).

Zalecenia:

Noś wygodne buty na grubej, elastycznej podeszwie, unikaj szpilek i wysokich obcasów (wskazane są buty płaskie lub na obcasie do 2 cm). Zdejmuj je podczas pracy i ćwicz, podkurczając palce, krążąc stopami, by poprawić ukrwienie mięśni.

Do butów wkładaj specjalne żelowe podpórki pod śródstopie (para kosztuje ok. 20 zł), amortyzujące przeciążenia. Zaleca się też wkładki rozpierające palce (od 12 zł).

Chodź boso, najlepiej po piasku, trawie, możesz też chodzić na bosaka w mieszkaniu.

Operacyjne usuwanie halluksów

Tradycyjne zabiegi polegają na usunięciu okostnej (osteotomii) oraz korekcji tkanek miękkich w obrębie stawu. Operacje przeprowadza się w systemie dwudniowym, jednak późniejsza rehabilitacja jest uciążliwa. Przez 6 tygodni nie można obciążać operowanej stopy, trzeba więc chodzić o kulach.

W niektórych klinikach prywatnych wykonuje się mało inwazyjne zabiegi MORO, w których stosuje się osteotomię przezskórną. W tym przypadku rekonwalescencja trwa krócej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama