Jak oczyścić żyły i uniknąć zakrzepów?

Zdrowe żyły i tętnice gwarantują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pozbawione blaszek miażdżycowych naczynia krwionośne swobodnie transportują krew do całego ciała. Z wiekiem i na skutek niezdrowego trybu życia na ściankach żył zaczynają się tworzyć złogi tłuszczu, które utrudniają przepływ krwi i właściwe natlenienie wszystkich komórek. Na dłuższą metę prowadzą do ciężkich chorób układu krążenia – miażdżycy, zawału i udaru. W jaki sposób naturalnie oczyścić żyły, by uniknąć zakrzepów?

Zmień nawyki żywieniowe

Za tworzenie się złogów i tzw. blaszek miażdżycowych jest odpowiedzialny zły cholesterol. Tworzy się on na skutek nieprawidłowej diety – spożywania zbyt dużej ilości tłustych i smażonych potraw oraz węglowodanów. Podstawą zdrowej diety powinny być warzywa i owoce, a także pełnoziarniste pieczywo i chudy nabiał. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego najlepiej zastąpić oliwą z oliwek albo olejem roślinnym. Istotny jest także sposób przygotowywania posiłków – unikaj smażenia, mięso i warzywa gotuj na parze albo duś na wodzie. Spożywaj jak najmniej wysokoprzetworzonych produktów, a także alkoholu.

Prowadź też aktywny tryb życia – każdego dnia staraj się spacerować, biegać albo jeździć na rowerze. Spalisz tłuszcz i cukry, które nie zostaną zmagazynowane w organizmie.

Włącz do diety wartościowe produkty

Niektóre produkty są szczególnie cenne w profilaktyce miażdżycy i innych chorób serca. Warzywa strączkowe, olej sezamowy, słonecznikowy i rzepakowy skutecznie hamują wchłanianie cholesterolu w jelitach i jego odkładanie się w naczyniach krwionośnych. Do posiłków warto też dodawać ziarna sezamu, ponieważ znajdująca się w nim miedź wspiera elastyczność naczyń krwionośnych. Bardzo zdrowym owocem zalecanym w profilaktyce chorób serca jest granat. Zawarte w nim substancje skutecznie regulują ciśnienie krwi i obniżają poziom cholesterolu.

Złogi tłuszczowe redukują też aminokwasy występujące w orzechach, rybach morskich oraz przetworach mlecznych. Do potraw i sałatek warto dodawać ocet jabłkowy, który zawiera pektyny obniżające poziom cholesterolu oraz witaminę E poprawiającą pracę serca. W diecie oczyszczającej żyły nie powinno zabraknąć witamin z grupy B, a zwłaszcza witaminy B6 i B12. W dużej ilości występują one w mięsie, rybach, jajkach i zbożach.

Naturalny środek oczyszczający żyły

W prosty sposób możesz też przygotować naturalny napój, który wesprze funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i oczyści żyły ze złogów. Potrzebne będą 4 cytryny, niewielki korzeń imbiru, 4 główki czosnku i 2 litry wody. Cytryny, czosnek i imbir umyj i obierz ze skórki, a następnie pokrój na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki włóż do blendera i zmiksuj na gęstą masę. Wlej ją do garnka i zalej dwoma litrami wody, a następnie podgrzewaj na wolnym ogniu aż do wrzenia. Napój pozostaw do ostygnięcia i przechowuj w lodówce. Pij 200 ml płynu każdego dnia, najlepiej na czczo lub przed posiłkiem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama