Jak oczyścić powietrze w domu? Sprawdzone sposoby

Ciągle chrząkasz, drapie cię w gardle i miewasz problemy z oddychaniem przebywając we własnym mieszkaniu lub biurze? To znak, że powietrze w tych pomieszczeniach może być zanieczyszczone. A czym? Kurzem, chemikaliami, których używamy do sprzątania, a także dymem papierosowym. Jak w prosty sposób pozbyć się tego problemu? Regularnie oczyszczając powietrze. Nie musisz jednak wydawać fortuny na sprzęty filtrujące. Proponujemy prostsze i sprawdzone sposoby.

Postaw na rośliny!

Najprostszym i jednym z najbardziej skutecznych sposobów walki z zanieczyszczonym powietrzem są po prostu rośliny. To naturalne oczyszczacze powietrza. Pochłaniają szkodliwe substancje, nawilżają powietrze, ułatwiają oddychanie i chronią nasz organizm przed chorobami. Jeśli chcesz, by w twoim domu lub mieszkaniu zawsze było świeżo, postaw w nim dużo roślin. Według NASA najlepiej sprawdzą się bluszcz pospolity, sansevieria, fikus benjamin, paproć dracena, a także aloes. Warto zaopatrzyć swoje cztery kąty w te wyjątkowe rośliny.

Regularnie sprzątaj

Być może to rozwiązanie wydaje się prozaiczne, ale bez czystego mieszkania nie ma co marzyć o czystym powietrzu. Dlatego, jeśli chcemy być zdrowi, powinniśmy regularnie sprzątać, najlepiej wykorzystując naturalne środki czystości pozbawione chemicznych dodatków.

Regularnie wietrz mieszkanie

Kolejna kwestia, o której należy pamiętać chcąc dbać o jakość powietrza, to regularne wietrzenie mieszkania. Wietrz go codziennie przynajmniej dwa razy – rano i wieczorem. Tlen znajdujący się w powietrzu pochłonie zanieczyszczenia. Dzięki wietrzeniu mieszkania i domu pozbędziesz się również nieprzyjemnego zapachu.

Nawilżaj powietrze

Zaopatrz się również w nawilżacz lub rozpylaj regularnie w powietrzu wodę z dodatkiem olejków zapachowych. Woda doskonale pochłania wszelkie zanieczyszczenia.

Naturalne zapachy w mieszkaniu

Naturalne zapachy, między innymi przyprawy i owoce, świetnie wpływają na jakość powietrza w domu. Wchłaniają toksyczne substancje i roztaczają oryginalną woń w pomieszczeniu. Wystarczy przygotować saszetki z przyprawami i skórkami z pomarańczy, a następnie porozstawiać je w różnych pomieszczeniach w mieszkaniu. Jakość powietrza w domu poprawią również świece z naturalnego wosku.

Soda oczyszczona

Substancją usuwającą z powietrza zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy jest również soda oczyszczona. By się o tym przekonać, postaw w pomieszczeniu kilka wazoników z sodą oczyszczoną, a także rozsyp ją w miejscach, gdzie często pojawiają się przykre zapachy – lodówce czy w szafce z koszem na śmieci.

Ziarenka kawy

Kolejny naturalny produkt, który oczyszcza i odświeża powietrze, to kawa. Wystarczy wysypać kilka ziarenek w miejscach, w których panuje nieprzyjemny zapach. Szybko poczujesz różnicę.

Oczyszczanie powietrza na własną rękę wcale nie jest skomplikowane. Wystarczą sprawdzone, proste metody, by w pomieszczeniach, w których przebywamy, powietrze było czyste i zdrowe.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama