Reklama

Jak naturalnie poprawić trawienie

W dzisiejszych czasach wiele osób żyje w stresie i nie jada regularnych posiłków. To może prowadzić do problemów z trawieniem. Słabe trawienie pozbawia nasz organizm składników odżywczych, które przecież są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu odpornościowego, pozostawiając nas w ryzyku zapadnięcia na choroby takie jak utrata pamięci, zmęczenie, a nawet depresja. Jednak potrzeba zaledwie kilku prostych zmian, aby pomóc systemowi trawiennemu by wszystko działo sprawnie. Oto naturalne sposoby, które pomogą ci dbać o swój układ trawienny.

Reklama

Jedz mniej przetworzonej żywności

Cukry i węglowodany powodują wzrost drożdżaków, takich jak Candida i innych szkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym. Większość twojej diety powinny stanowić naturalne produkty o niskiej zawartości cukru.

Zwiększenie przyjmowania dobrych tłuszczów

Tłuste i smażone potrawy są ciężkostrawne i tuczące. Jedz mniej tego rodzaju prostych tłuszczów. Jedz więcej białka i "dobrych" tłuszczów. Białko stymuluje produkcję kwasu żołądkowego. Dobre tłuszcze są bardzo ważne dla zdrowia wątroby, która produkuje żółć. Znajdziesz je w produktach takich jak: olej nierafinowany kokosowy, masło, smalec, naturalnie występujące tłuszcze zwierzęce.

Jedz więcej błonnika

Błonnik spowalnia trawienie i wchłanianie glukozy, więc mikroelementy wnikają do krwi wolniej, zachowując twój poziom cukru we krwi na bardziej wyrównanym poziomie. Bez błonnika masz gazy i zaparcia. Poszukaj nierozpuszczalnego błonnika (w otrębach pszennych, fasoli i zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, kapusta włoska, boćwina), który pomoże pozbyć się odpadów z jelita grubego. Spożywaj co najmniej 25g błonnika dziennie.

Jedz więcej żywności fermentowanej

Jedzenie produktów takich jak fermentowana niepasteryzowana kapusta, jogurt, kefir lub kombucha (fermentowany napój herbaciany) może rzeczywiście uzdrowić jelita przez odbudowę populacji wielu szczepów pożytecznych bakterii i zapewnienie właściwego pH.

Jedz zgodnie z harmonogramem

Jedz posiłki i przekąski w regularnych odstępach czasu, ponieważ może to pomóc utrzymać układ trawienny w najlepszym stanie. Jedz pięć różnych posiłków o tej samej porze każdego dnia.

Suplementy probiotyczne

Probiotyki to żywe mikroorganizmy (w większości przypadków bakterie), które są podobne do tych korzystnych mikroorganizmów naturalnie występujących w ludzkich jelitach. Te "dobre" bakterie przyczyniają się do zapobiegania i łagodzenia wielu różnych schorzeń, ale w szczególności tych, które wpływają na przewód żołądkowo-jelitowy.

Cytryny

Codziennie rano przed śniadaniem, wyciskaj sok z 1 cytryny, zmieszaj z 1 szklanką wody (lub umieścić 4-5 krople olejku z cytryny w 1 szklance wody) i wypij. Ten mały, ale skuteczny dodatek do codziennej rutyny pomoże oczyścić żołądek i usunąć nadmiar kwasu.

Unikaj zimnych napojów podczas jedzenia

Żywność jest trawiona bardziej efektywnie, kiedy jej temperatura jest zbliżona do temperatury ciała; w związku z tym, zimne napoje mogą spowolnić procesy trawienne. Jeśli musisz pić podczas jedzenia, spróbuj gorącej wody lub herbatki ziołowej.

Przeżuwaj dokładanie

Żucie jest pierwszym etapem trawienia. To nie tylko fizycznie rozdrabnianie żywności, ale również sygnał dla twoich narządów do wydzielania soków trawiennych (enzymów trzustkowych, kwasów żołądkowych, itp.).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama